Σάββατο 26 Οκτωβρίου 2013

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Απόλυτος κυρίαρχος

Α.Ο.Σ - Ολυμπιακός Βόλου: 56-47

Με κεκτημένη ταχύτητα από το προηγούμενο παιχνίδι με την Ολύμπια Λάρισας ο Α.Ο.Σ παρέσυρε στο διάβα του και τον Ολυμπιακό Βόλου σημειώνοντας ακόμη μία δίκαιη και συνάμα σημαντική νίκη.

Το «τριφύλλι» ήταν το αφεντικό στο παρκέ από το ξεκίνημα του αγώνα (7-2, 16-8) και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε 16-11.

Στην επόμενη περίοδο οι «πράσινες» ανέβασαν ακόμη περισσότερο την απόδοσή τους αυξάνοντας τη διαφορά στο +12 (29-17, 5:00). Το τέλος του δευτέρου δεκάλεπτου βρήκε την ομάδα του Νίκου Κηρύκου να διατηρεί ξεκάθαρο προβάδισμα έναντι του αντιπάλου (31-19).

Στη τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενες μείωσαν προσωρινά στους 4 πόντους (33-29, 3:40), αλλά ο Α.Ο.Σ με σωστό προσανατολισμό και εύστοχες επιθετικές επιλογές ξέφυγε στο σκορ με 44-34.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η διαφορά άγγιξε τη μέγιστη τιμή (51-35, 6:45) και η αναμέτρηση έλαβε διαδικαστικό χαρακτήρα.

Σχόλιο από serresbasket: Αυτή η ομάδα παίζει μπάσκετ και μάλιστα ελκυστικό μπάσκετ. Ο κόσμος πρέπει να αγκαλιάσει τον Α.Ο.Σ.

Το σώφρον ροτέισον έπαιξε σπουδαίο ρόλο και στη σημερινή νικηφόρα συνάντηση για το «τριφύλλι».

Διαιτητές: Δαμίγος - Μαραθιώτης

Τα δεκάλεπτα: 16-11, 31-19 (ημ.), 44-34, 56-47

Α.Ο.Σ (Κηρύκος): Μαραγκού 10, Καρατζά 2, Τόγα 9 (1), Μπακιρτζίδου 9, Χωλοπούλου Ν. 11 (2), Χωλοπούλου Μ. 15 (2), Πρόικου, Δεινοπούλου, Μπόκα.

Ολυμπιακός Βόλου (Καπουρνιώτης): Κυριατζίδου 6 (2), Μπακρατσά 6 (2), Αγαγιώτη 2, Καραπαναγιώτου 5, Χαβαλέ 15 (2), Ζέρβα 10, Ζήτη 3 (1), Γούλα, Σαρακατσάνη.