Σάββατο 26 Οκτωβρίου 2013

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Ναι μεν αλλά...

Ίκαροι - Κόροιβος Αμαλιάδας: 62-70

Τρίτωσε τελικά το κακό για τους Ικάρους. Οι «κυανοκίτρινοι» ηττήθηκαν στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων από τον Κόροιβο και συνεχίζουν να αναζητούν την πρώτη τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα, στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έχοντας ως ιθύνοντα νου τον Λυμπερόπουλο που οργάνωνε συνετά το παιχνίδι της σερραϊκής ομάδας προσφέροντας ταυτόχρονα πολύτιμους πόντους στην επίθεση προηγήθηκαν με 11-5 (4:36).

Η άμυνα των Ικάρων δημιούργησε προβλήματα στα ατού των Πελοποννησίων, με τον Κόροιβο να σκοράρει από πολύ νωρίς από τη γραμμή των βολών έχοντας τα σφυρίγματα υπέρ του.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν τελικά να βρούν τα πατήματά τους στο παρκέ στο τέλος της περιόδου, η οποία ολοκληρώθηκε με 16-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Βασίλη Νιπεργιάλη έδειξε την ποιότητά του στο παρκέ μετατρέποντας το 23-23 (6:50) σε 27-37 (2:25) με πρωταγωνιστή τον Πέταρ Τσόσιτς. Η περίοδος έκλεισε με 28-38.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Ίκαροι μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με διάθεση να αλλάξουν τη ροή της συνάντησης. Συμεωνίδης - Λυμπερόπουλος - Δήμας ηγήθηκαν της αντεπίθεσης των «κυανοκίτρινων» και οι Σερραίοι πλησίασαν στο σκορ (45-48, 4:58). Η περίοδος τελείωσε με 47-52.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία με παίκτη - «κλειδί» τον Ναούμη (55-55, 6:15). Ο Κόροιβος όμως κατόρθωσε να «ανασάνει» χάρη σε τρίποντο του Κακλαμάνου και δίποντο του Χαρισμίδη (55-60, 5:06). Εν συνεχεία ακολούθησαν πολλές χαμένες επιθέσεις και από τις δύο ομάδες εξαιτίας υπερβολικού άγχους.

1.22 πριν την εκπνοή του αγώνα οι Ίκαροι ήταν πίσω στο σκορ με 59-62 παλεύοντας γερά για την ανατροπή με τους φιλάθλους να συμπαραστέκονται με θέρμη στους «κυανοκίτρινους».

Δυστυχώς όμως, ο Νοέας στο πλέον καθοριστικό χρονικό σημείο της αναμέτρησης ανέλαβε ρόλο «δήμιου» πετυχαίνοντας 6 σερί πόντους (59-68, γκολ-φάουλ σε επίθεση τριών δευτερολέπτων και τρίποντο) «κλειδώνοντας» το διπλό.

Σχόλιο από serresbasket: Η προσπάθεια αναγνωρίζεται και χειροκροτείται από τον κόσμο, αλλά αυτό που μετράει όταν ακουστεί η κόρνα στο τέλος είναι το αποτέλεσμα.

Οι Ίκαροι, όπως δήλωσε απόψε και ο Νίκος Οικονόμου, πρέπει να μάθουν να κερδίζουν.

Απαιτείται συγκέντρωση και καθαρό μυαλό απ' όλους (δεν δικαιολογείται το γκολ-φάουλ του Νοέα).

Ακατανόητη ήταν η αντίδραση του Δήμα. Ο γκαρντ των «κυανοκίτρινων» κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ από τον Κακλαμάνο (ο αθλητής των αντιπάλων έκανε άσχημο φάουλ στον παίκτη των Ικάρων χρησιμοποιώντας το πόδι του), αλλά ο ταλαντούχος καλαθοσφαίριστης των γηπεδούχων έχασε την ψυχραιμία του με αποτέλεσμα να δεχθεί τεχνική ποινή και να καθίσει στον πάγκο με 5 φάουλ (είχε ήδη συμπληρώσει 4). Έτσι πήγε στράφι και το κερδισμένο αντιαθλητικό, ενώ η ομάδα στερήθηκε των υπηρεσιών του Δήμα κι ενώ απέμεναν 3:25 για τη λήξη.

Το highlight της αναμέτρησης ήταν το εντυπωσιακό κάρφωμα του Κίντερ στα μούτρα του Χαρισμίδη στις αρχές της δεύτερης περιόδου, με τον Ούγγρο καλαθοσφαιριστή να αποκομίζει και το φάουλ.

5/13 βολές (10/18 συνολικά) και 1/8 τρίποντα (6/19) είχαν οι Ίκαροι στο πρώτο ημίχρονο.

Παρά τη στενοχώρια ο εορτάζοντας Δημήτρης Ρήγας κέρασε γλυκά. Πολύχρονος!

Διαιτητές: Λαζαρίδης - Παφίλης - Θωμόπουλος

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 28-38 (ημ.), 47-52, 62-70

Ίκαροι (Οικονόμου): Σταμπουλής 1, Δήμας 9 (1), Λυμπερόπουλος 18 (3), Κουτίνας 8, Συμεωνίδης 10, Σιώπης 1, Ναούμης 8 (2), Κίντερ 7, Τράκας, Γεωργιανός.

Κόροιβος (Νιπεργιάλης): Νοέας 10 (1), Καρύδας 11, Γκιουλέκας 6, Κακλαμάνος 19 (4), Στυλιανού 8 (2), Χαρισμίδης 4, Λυμπάρης 2, Τσόσιτς 10, Σεϊντής, Κλαδής, Θανόπουλος.

Ίκαροι Σερρών - Κόροιβος Αμαλιάδας: 62-70

Αρκαδικός - Φιλαθλητικός: 71-59

Ερμής Λαγκαδά - Ηρακλής: 73-70 (65-65 κ.α.)

Αγία Παρασκευή - Φίλιππος Βέροιας: 57-59