Σάββατο 23 Νοεμβρίου 2013

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ ΕΚΑΣΑΜΑΘ (4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Σε ρυθμό ρελαντί

Ορφέας Ν. Σκοπού - Ηρακλής Καβάλας: 76-40

Το τέταρτο κατά σειρά ροζ φύλλο αγώνος πρόσθεσε στη συλλογή του ο Ορφέας, ο οποίος με συνοπτικές «διαδικασίες» «καθάρισε» τον αδύναμο Ηρακλή.

Οι «ασπρόμαυροι» ήταν νωθροί στη μεγαλύτερη διάρκεια της πρώτης περιόδου, με τους φιλοξενούμενους να ελπίζουν στο θαύμα (10-12). Με μπροστάρη τον Κώστα Πεχλιβάνη που πέτυχε τρία διαδοχικά τρίποντα οι γηπεδούχοι «έτρεξαν» 10-0 σερί (20-12, 1:42) και το δεκάλεπτο έκλεισε με 22-14.

Στη δεύτερη περίοδο οι αθλητές του Φώτη Κοκολιού ουσιαστικά τελείωσαν το ματς αφού ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, με τον Ηρακλή να στέκει ανήμπορος στο παρκέ. Το δεκάλεπτο έληξε 45-18.

Στην επανάληψη ο τεχνικός του Ορφέα δοκίμασε διάφορα σχήματα στον αγωνιστικό χώρο και την τελική διαφορά να φτάνει σε δυσθεώρητα ύψη.

Σχόλιο από serresbasket: Νίκη με «σβηστές μηχανές» για τον πρωτοπόρο Ορφέα.

Διαιτητές: Νέδογλου - Αναστασιάδης

Δεκάλεπτα: 22-14, 45-18 (ημ.), 56-33, 76-40

Ορφέας (Κοκολιός): Πεχλιβάνης 14 (4), Βιτανόπουλος 5 (1), Καρακώστας 8, Σουλούγκας 4 (1), Γκουτζιομήτρος 12, Καβαργύρης 12, Καδής 8, Χατζηπέτρου 3, Ιωσηφίδης 4, Κατσικάς 6.

Ηρακλής (Θεοδωρίδης): Ντιμπ 2, Κουκουτίνης 14 (1), Χρυσαφούδης 16, Γερακίδης 8, Στύλος, Μακρίδης, Γοργίας, Ναρλής, Παπαδόπουλος.