Σάββατο 30 Νοεμβρίου 2013

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (7η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Κομπάρσοι...

Ίκαροι - ΑΕΚ: 51-78

Ντροπιαστική εμφάνιση πραγματοποίησαν οι Ίκαροι κόντρα στην ΑΕΚ γνωρίζοντας βαριά εντός έδρας ήττα. Οι «κυανοκίτρινοι» ξεχάσαν να εμφανισθούν στο γήπεδο κόντρα σε έναν αντίπαλο, ο οποίος κυρίαρχησε ολοκληρωτικά στο παρκέ συντρίβοντας με χαρακτηριστική άνεση τους γηπεδούχους.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα η «Ένωση» έκανε ιδανικό ξεκίνημα (0-7, 8:02) θέλοντας να δείξει από την αρχή της αναμέτρησης ποιο θα είναι το αφεντικό στον αγωνιστικό χώρο. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καταιγιστικοί «κλειδώνοντας» από πολύ νωρίς τη νίκη (5-21, 3:32).

Στην αντίπερα όχθη οι αθλητές του Νίκου Οικονόμου ήταν κομπάρσοι στο παρκέ αγωνιζόμενοι δίχως πάθος, χωρίς να έχουν σοβαρό πλάνο στο παιχνίδι τους και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 11-27.

Στην επόμενη περίοδο η ΑΕΚ με πρωτεργάτες τους Καράμπουλα - Γκιζόγιαννη αύξησε κι άλλο το υπέρ της προβάδισμα απλοποιώντας στο μέγιστο βαθμό τα πράγματα για αυτήν (13-31, 18-39). Το δεκάλεπτο έκλεισε με 22-50.

Στη τρίτη περίοδο η διαφορά άγγιξε τη μέγιστη τιμή (26-64, 2:30) και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 30-66.

Στη τελευταία περίοδο της συνάντησης οι Αθηναίοι έκαναν συντήρηση δυνάμεων, με τους Ικάρους να αποφεύγουν το διασυρμό.

Σχόλιο από serresbasket: Δεν είναι ντροπή να χάνεις, ντροπή είναι να παίζεις μπροστά στο κοινό σου και να το στενοχωρείς με τετοιο τρόπο.

Μετά τη «ψυχρολουσία» στην πρεμιέρα με το Ψυχικό είχε δοθεί η υπόσχεση ότι η ομάδα δεν θα έχανε ποτέ ξανά ματς στο «σπίτι» της με κατεβασμένα τα χέρια. Σήμερα όμως ο κόσμος είδε ξανά το ίδιο έργο.

Ασφαλώς και η ΑΕΚ είναι ένας πολύ ισχυρός αντίπαλος, αλλά δεν είναι και ομάδα NBA διότι μάλλον κάπως έτσι φαινόταν στα μάτια των παικτών του Νίκου Οικονόμου.

Η καμπάνα χτύπησε για τα καλά, χτύπησε για όλους και δεν είναι καμπάνα Χριστουγέννων.

Η ΑΕΚ, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, δίδαξε μπάσκετ.

Τρίποντο, τρίποντο, και πάλι τρίποντο («φοβερή» στρατηγική από τους γηπεδούχους).

Ευτυχώς που η ΑΕΚ κατέβασε ταχύτητα διότι το +38 δεν ήθελε πολύ για να απλώσει ακόμη περισσότερο και να γίνει ο αγώνας «ακατάλληλος δια ανηλίκους».

150 φίλαθλοι της «Ένωσης» έδωσαν δυναμικό «παρών» στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων.

Διαιτητές: Μπήτης - Δεληγιαννίδης - Λόρτος

Ίκαροι (Οικονόμου): Μποχωρίδης 5 (1), Σταμπουλής 5 (1), Δήμας 9 (1), Λυμπερόπουλος 3 (1), Συμεωνίδης 4, Ναούμης 13 (3), Κίντερ 12, Χορτομάρης, Κουτίνας, Γεωργιανός, Τράκας, Σιώπης.

ΑΕΚ (Ζιάγκος): Παναγιωταράς 2, Παπαντωνάκος 5 (1), Φαλέκας 2, Καράμπουλας 14 (1), Πολυτάρχου 4 (1), Τσιότρας 10 (2), Νίκολιτς 6, Γκιζόγιαννης 16 (1), Δρόσος 2, Παπαδιονυσίου 5 (1), Τσιάκος 8, Δέσπος 4.

Αρκαδικός - ΟΦΗ: 71-61

Ίκαροι – ΑΕΚ: 51-78

Ερμής Λαγκαδά – Παγκράτι: 68-76

Αγία Παρασκευή – Καβάλα: 62-85

Ψυχικό – Φιλαθλητικό:ς 78-58

Λαύριο – Φίλιππος Βέροιας 105-106 (β' παρ.) (74-74 κ.α., 86-86 α' παρ)