Σάββατο 14 Δεκεμβρίου 2013

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (9η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Στην «εντατική»...

Ίκαροι - Παγκράτι: 86-91

«Φαρμακωμένοι» έφυγαν από το κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων οι 200 φίλαθλοι των Ικάρων βλέποντας το τελικό σκορ στον ηλεκτρονικό πίνακα του γηπέδου. Οι «κυανοκίτρινοι» σε ένα καθοριστικό παιχνίδι του πρωταθλήματος τα έκαναν «θάλασσα» γνωρίζοντας τέταρτη συνεχόμενη ήττα και μάλιστα από μία ομάδα που έχει τον ίδιο στόχο με αυτούς.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο οι αθλητές του Νίκου Οικονόμου μπήκαν πολύ ορεξάτοι στο παρκέ με τους Μποχωρίδη - Κουτίνα - Λυμπερόπουλο να «πυροβολούν» από την περιφέρεια (6 εύστοχα τρίποντα συνολικά). Οι Ίκαροι προηγήθηκαν 23-8 (3:16) και η εντύπωση που δόθηκε στον κόσμο ήταν ότι το Παγκράτι θα αποχωρούσε άπραγο από τις Σέρρες. Η περίοδος έληξε 28-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι διατηρούσαν απόσταση ασφαλείας από τους «ροσονέρι» (33-22, 38-26, 42-33), τους οποίους προσπαθούσε να κρατήσει ζωντανούς ο Τόλης Κουτρούλιας. Εν τέλει η περίοδος ολοκληρώθηκε με 44-39.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «κυανοκίτρινοι» ήταν απογοητευτικοί και το Παγκράτι αναθάρρησε για τα καλά πραγματοποιώντας την ολική επαναφορά (46-52, 4:25). «Σπασμωδικές» κινήσεις από τους Σταμπουλή - Ναούμη έφεραν τους Ικάρους στο +5 (58-53, 1:50), αλλά ο Φώτης Βασιλόπουλος με τρίποντες «βόμβες» έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Η περίοδος έκλεισε με 60-62.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο παίχτες και τεχνικό τιμ από πλευράς «κυανοκίτρινων» έπεσαν σε λήθαργο. Στον αντίποδα το συγκρότημα του Ντίνου Καλαμπάκου φόρτσαρε την κατάλληλη χρονική στιγμή με τον Δέδε να προσφέρει πολύτιμους πόντους στην επίθεση. Οι «κοκκινόμαυροι» πέτυχαν 0-11 σερί (60-73, 6:53) «παγώνοντας» το γήπεδο, με τους φιλάθλους να περιμένουν την αντίδραση των Σερραίων.

Η τελική αντεπίθεση όμως των Ικάρων δεν έλαβε χώρα ποτέ. Οι γηπεδούχοι επιχείρησαν να πρεσάρουν μειώνοντας τη διαφορά (77-83, 2:33), αλλά το Παγκράτι παίζοντας έξυπνα κατάφερε να σημειώσει το σπουδαίο διπλό.