Σάββατο 11 Ιανουαρίου 2014

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ ΕΚΑΣΑΜΑΘ (7η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Όχι τυχαία πρώτος

Α.Ο.Σ - Ορφέας Ν. Σκοπού: 60-79

Μισή ντουζίνα νίκες συμπλήρωσε ο Ορφέας στο φετινό πρωτάθλημα, ο οποίος επιβλήθηκε του Α.Ο.Σ στο μεγάλο σερραϊκό ντέρμπι που έλαβε χώρα νωρίτερα το απόγευμα στο κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Οι «πράσινοι» του Σπύρου Ιωαννίδη  τεσσεράμισι λεπτά πριν το τέλος της περιόδου προηγήθηκαν 17-12, αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν άμεσα και το εναρκτήριο δεκάλεπτο έκλεισε ισόπαλο (19-19).

Στην επόμενη περίοδο ο Ορφέας μπήκε πιο δυνατά στο παρκέ και με πρωταγωνιστή τον ασταμάτητο Πεχλιβάνη (πέτυχε 20 π. στο πρώτο ημίχρονο και 33 συνολικά) βρέθηκε στο +6 (19-25, 23-29). Το «τριφύλλι» ανασυντάχθηκε σημειώνοντας 8-0 σερί (σημαντική η συνεισφορά του Εμμανουήλ, 31-29: 3:32). Τελικά το δεκάλεπτο έληξε 34-37.

Στην επανάληψη οι «ασπρόμαυροι» ήταν καταιγιστικοί. Ο Πεχλιβάνης «πυροβολούσε» ακατάπαυστα, ενώ και οι υπόλοιποι αθλήτές του Ορφέα πρόσφεραν πολύτιμες λύσεις στην επίθεση. Οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν ολοκληρωτικά στον αγωνιστικό χώρο (36-44, 39-55, 41-62), με τον Α.Ο.Σ να περιορίζεται σε ρόλο κομπάρσου δείχνοντας ανήμπορος να αντιδράσει. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 47-69.

Στη τέταρτη περίοδο της συνάντησης οι γηπεδούχοι ήθελαν να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω, αλλά το συγκρότημα του Φώτη Κοκολιού παίζοντας με σύνεση εξασφάλισε εύκολα το ροζ φύλλο αγώνος.

Σχόλιο από serresbasket: Το ματς ήταν ντέρμπι για 20 λεπτά. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ορφέας απέδειξε τους λόγους για τους οποίους δε βρίσκεται τυχαία στην κορυφή της βαθμολογίας όντας μόνος αήττητος. Για τον Πεχλιβάνη τα λόγια είναι περιττά.

Πάλεψε ο Α.Ο.Σ στο πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη οι «πράσινοι» δεν έβγαλαν ενέργεια στο παρκέ.

Διαιτητές: Δημάδης - Νέδογλου

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 34-37 (ημ.), 47-69, 60-79

Α.Ο.Σ (Ιωαννίδης): Κηπουρός 20 (2), Δώδος 12, Τέντσος 4, Τρέντσιος 7, Εμμανουήλ 14, Στόικος 4, Μάτκαρης, Σκαλιστής, Αλεξανδρίδης, Λιάπης, Καραμπατζιάκης, Αγάλου - Λωρίτης.

Ορφέας (Κοκολιός): Πεχλιβάνης 33 (5), Ντίκογλου 2, Καρακώστας 4, Σουλούγκας 11, Καβαργύρης 2, Καδής 11 (1), Τεβετζίδης 6, Χατζηπέτρου 4, Κατσικάς 6, Ιωσηφίδης.

Α.Ο.Σ - ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ: 60-79

ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ - ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΑΒΑΛΑΣ: 56-41

ΡΕΠΟ: ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ