Κυριακή 12 Ιανουαρίου 2014

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (11η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Υγιεινός περίπατος

Α.Ο.Σ - ΑΓΕ Πιερίας: 64-30

Το τελικό αποτέλεσμα αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του αγώνα μεταξύ του Α.Ο.Σ και της ΑΓΕ Πιερίας. Η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ήταν εμφανής στο παρκέ με το «τριφύλλι» να κάνει υγιεινό περίπατο.

Σχετικά με τη διακύμανση του σκορ οι «πράσινες» από το εναρκτήριο δεκάλεπτο θέλησαν να «καθαρίσουν» το παιχνίδι (12-4, 1:55). Η περίοδος έκλεισε με 17-6.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχες βρέθηκαν στο +19 (29-10, 3:55), ενώ η περίοδος ολοκληρώθηκε με 29-13.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Α.Ο.Σ αύξησε κι άλλο το υπέρ του προβάδισμα (36-16, 47-18) ελέγχοντας διαρκώς το ρυθμό της αναμέτρησης. Η περίοδος έληξε 47-22.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η διαφορά άγγιξε τη μέγιστη τιμή (62-24, 2:20), με τον Νίκο Κηρύκο να χρησιμοποιεί όλες τις αθλήτριες που είχε στη διάθεσή του δοκιμάζοντας διάφορα σχήματα στον αγωνιστικό χώρο.

Σχόλιο από serresbasket: Πολύ ανώτερος ο Α.Ο.Σ επέστρεψε στις επιτυχίες στο φινάλε του πρώτου γύρου του πρωταθλήματος.

Διαιτητές: Τσούλης - Παπαδοπούλου

Δεκάλεπτα: 17-6, 29-13 (ημ.), 47-22, 64-30

Α.Ο.Σ (Κηρύκος): Δεινοπούλου 4, Μαραγκού 6, Τόγα 2, Μπακιρτζίδου 7, Τζιαμπάζη 9 (3), Χωλοπούλου Ν. 14, Χωλοπούλου Μ. 9, Πρόικου 8 (2), Κούζαλη 5 (1), Ανδρεάδη, Ιωαννίδου.

ΑΓΕ Πιερίας (Αθανασιάδης): Μυστρίδου Ο. 4, Μπεκιάρη 2, Νικολαΐδου 6 (1), Χελιδόνη 5, Μυστρίδου Ν. 2, Γιαλίδου 2, Μυστρίδου Β. 9, Ευαγγέλου, Παπαδοπούλου, Σιδηροπούλου, Κουζώνη.