Σάββατο 25 Ιανουαρίου 2014

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (13η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Έπιασαν «δεκατριάρι»

Ίκαροι - Αρκαδικός: 63-52
Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα μια και στο μπάσκετ αυτό που μετράει περισσότερο στο τέλος είναι το αποτέλεσμα. Οι Ίκαροι μπορεί να μην έθελξαν με την εμφάνισή τους κόντρα στον Αρκαδικό, αλλά κατάφεραν να εξασφαλίσουν τη σημαντική νίκη και σε συνδυασμό με τις εκβάσεις στα υπόλοιπα παιχνίδια της 13ης αγωνιστικής, οι «κυανοκίτρινοι» κατόρθωσαν να ξεφύγουν από την «καταραμένη» τελευταία τριάδα του βαθμολογικού πίνακα.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα στη πρώτη περίοδο οι Σερραίοι ξεκίνησαν με ενθουσιασμό και προηγήθηκαν 7-2 και 9-4. Το σκορ κόλλησε για 5 λεπτά με τους παίκτες του Νίκου Οικονόμου να δείχνουν αγχωμένοι στο παρκέ και τους αθλητές του Γιάννη Καστρίτη να είναι εκτός τόπου και χρόνου. Το δεκάλεπτο έληξε 12-6.

Στις αρχές της επόμενης περιόδου ο Κίντερ πετυχαίνοντας 5 διαδοχικούς πόντους ανέβασε τη διαφορά στο +11 (17-6), ενώ λίγο αργότερα το σκορ έγινε 20-8. Οι Πελοποννήσιοι μείωσαν σε 20-15 (4:25) με τον Γιαννουλάκο και το δεκάλεπτο έκλεισε με 25-19.

Στη τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι έφεραν σε δύσκολη θέση τους Ικάρους (25-23, 6:39). Ο Νίκος Οικονόμου προσπάθησε να ξεμπλοκάρει την ομάδα του βάζοντας στο παιχνίδι τον Κουτίνα, ο οποίος όμως δυστυχώς δε δικαίωσε τον προπονητή του. Αυτός που έβγαλε ασπροπρόσωπο τον τεχνικό των «κυανοκίτρινων» ήταν ο Σταμπουλής και η περίοδος ολοκληρώθηκε με 38-30.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα από τον Αρκαδικό. Οι Ίκαροι παίζοντας μυαλωμένα διατηρούσαν συνεχώς απόσταση ασφαλείας από τους φιλοξενούμενους (43-30, 48-35, 54-41) φτάνοντας στο νικηφόρο αποτέλεσμα.

Σχόλιο από serresbasket: Το ένστικτο της επιβίωσης λειτούργησε στο σημερινό ματς.

Πανάξια η επικράτηση των Ικάρων κόντρα στον Αρκαδικό που «πνίγηκε» στην άμυνα των «κυανοκίτρινων».

Μ.V.P του αγώνα ήταν ο Ναούμης. Ο καλαθοσφαιριστής της σερραϊκής ομάδας, έτρεξε αρκετά, έβγαλε άμυνες και σκόραρε.

Οι ψηλοί βρέθηκαν σε κακή μέρα.

Φινάλε του πρώτου γύρου με απολογισμό 4 νίκες και 9 ήττες. Δουλειά και πάλι δουλειά για να μείνουν οι Ίκαροι στην κατηγορία.

600 άτομα (μικροί-μεγάλοι) συμπαραστάθηκαν στο συγκρότημα του Νίκου Οικονόμου. Στο ημίχρονο της αναμέτρησης τα παιδιά των ακαδημιών πρόσφεραν θέαμα στους φιλάθλους.

Διαιτητές: Ταρενίδης - Αργυρού - Σιμητόπουλος

Δεκάλεπτα: 12-6, 25-19 (ημ.), 38-30, 63-52

Ίκαροι (Οικονόμου): Μποχωρίδης 1, Σταμπουλής 17 (1), Δήμας 5 (1), Γεωργιανός 4 (1), Συμεωνίδης 3,  Λυμπερόπουλος 16 (1), Ναούμης 12 (1), Κίντερ 5, Κουτίνας.

Αρκαδικός (Καστρίτης): Καραμαλέγκος 9 (1), Κοψαύτης 15 (1), Προδρόμου 6, Πόπαντιτς 8 (1), Σάκοτα 2, Γκόβας 2, Γιαννουλάκος 8, Πάνου 2, Πίνης, Μαγιντόμπε.

Ίκαροι-Αρκαδικός: 63-52

Ψυχικό-ΑΕΚ: 87-79

Λαύριο-Ερμής Λαγκαδά: 82-76

Κόροιβος Αμαλιάδας- Αγία Παρασκευή: 77-69