Σάββατο 8 Φεβρουαρίου 2014

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ ΕΚΑΣΑΜΑΘ (10η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Στόχος επετεύχθη

Α.Ο.Σ - Αστέρας Καβάλας: 65-56

Σπουδαία εντός έδρας επιτυχία σημείωσε ο Α.Ο.Σ, ο οποίος υπέταξε τον Αστέρα Καβάλας εξασφαλίζοντας και τη διαφορά που χρειαζόταν προκειμένου να προκριθεί στα πλέι-οφ της ανόδου. Χαρούμενοι μετά τη λήξη του ματς ήταν και οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι «αναστήθηκαν» χάρη στον Παπαζώτο.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο το «τριφύλλι» με τη δύναμη της έδρας ξέφυγε από νωρίς στο σκορ (10-3) έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Δώδο. Η περίοδος έκλεισε με 15-7.

Στο επόμενο δεκάλεπτο οι «πράσινοι» κυριάρχησαν ολοκληρωτικά στο παρκέ ανεβάζοντας τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων  (21-7, 32-16). Η περίοδος έληξε 34-16.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, με τον Αστέρα να δείχνει ανήμπορος να αντιδράσει (45-21, 4:02). Μάλιστα, τα πράγματα έγιναν πιο δύσκολα για το συγκρότημα του Δημήτρη Αϊβαζίδη μετά την αποβολή του Παπαδόπουλου με ντισκαλιφιέ 40 δεύτερα πριν το τέλος της περιόδου (ο αθλητής του Αστέρα είχε 3 φάουλ, χρεώθηκε με επιθετικό και εν συνεχεία εξύβρισε τον πρώτο διαιτητή, κ. Δαμαλή - κρατήθηκε το δελτίο του παίκτη). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 48-27.

Στις αρχές της τέταρτης περιόδου οι φιλοξενούμενοι δέχθηκαν ακόμη ένα πλήγμα, αφού απεβλήθη και ο δεύτερος βασικός ψηλός, Μυτικόπουλος. Παρόλα αυτά οι Καβαλιώτες δεν τα παράτησαν.

Ο Α.Ο.Σ υπέπεσε σε λάθη κρατώντας όμως γερά την πρόκριση στα χέρια του και με ηγέτη τον Παπαζώτο ο Αστέρας άρχισε να «ροκανίζει» τη διαφορά (50-36, 7:36, 56-45, 4:45, 59-48, 2:15). Ο γκαρντ των «κόκκινων» με βολές διαμόρφωσε το 59-50 (1:54, διαφορά πρόκρισης), αλλά ο Δώδος με προσωπικές ενέργειες διεύρυνε το προβάδισμα του «τριφυλλιού» στο +14 (64-50).

Στην εξέλιξη της συνάντησης ο Ρότσας με τρίποντο έκανε το 64-53 (19'') και στην επόμενη φάση ο Αστέρας έστειλε στη γραμμή της «φιλανθρωπίας» τον Καραμπατζιάκη. Ο καλαθοσφαιριστής των «πράσινων» είχε 1/2 βολές (65-53, 18'') και ο προπονητής των φιλοξενούμενων κάλεσε τάιμ-αουτ για να εκδηλώσει επίθεση η ομάδα του από το κέντρο.

Τα εναπομείναντα 18 δευτερόλεπτα ήταν δραματικά. Ο Ρότσας αστόχησε σε σουτ τριών πόντων, αλλά οι Καβαλιώτες κέρδισαν το επιθετικό ριμπάουντ, η μπάλα πήγε στον Παπαζώτο, ο οποίος παρά το μαρκάρισμα κατόρθωσε να σκοράρει έξω από τη γραμμή των 6.75 έχοντας και τη βοήθεια του ταμπλό (65-56, 4'').

Ο Α.Ο.Σ επιχείρησε να σημειώσει το τελευταίο καλάθι της αναμέτρησης, αλλά ο Δώδος ήταν άστοχος στο δίποντο και το παιχνίδι έληξε με Σερραίους και Καβαλιώτες να πανηγυρίζουν την πρόκριση στο γκρουπ των ισχυρών.

Σχόλιο από serresbasket: Σαφώς ανώτερος ο Α.Ο.Σ κέρδισε εύκολα τον Αστέρα που ήταν κάκιστος για τρία δεκάλεπτα. Οι φιλοξενούμενοι στάθηκαν πολύ τυχεροί στο τέλος εκμεταλευόμενοι τη χαλάρωση των παικτών του Σπύρου Ιωαννίδη.

Η σημερινή νίκη-πρόκριση κατόπιν δήλωσης του Ευγένιου Καραμπατζιάκη στο serresbasket είναι αφιερωμένη στον καλαθοσφαιριστή του «τριφυλλιού», Χρήστο Λαδιά.

Διαιτητές: Δαμαλής - Λαμπρίδης

Δεκάλεπτα: 15-7, 32-16 (ημ.), 48-27, 65-56

Α.Ο.Σ (Ιωαννίδης): Κηπουρός 10, Δώδος 18 (3), Τέντσος 4 (1), Τρέντσιος 3, Εμμανουήλ 12, Καραμπατζιάκης 12 (1), Μάτκαρης 1, Σκαλιστής 5 (1), Λωρίτης, Παπαδόπουλος, Λιάπης.

Αστέρας Καβάλας (Αϊβαζίδης): Παπαζώτος 21 (2), Ανίσογλου 3 (1), Ρότσας 16 (3), Σαμαράς 2, Πανδής 4, Μυτικόπουλος 4, Παπαδόπουλος 6, Ραψομανίκης, Μπακόλας, Ζωτίδης, Τσομπουλτής.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ - ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΑΒΑΛΑΣ: 86-65 (25/1/2014)

Α.Ο.Σ - ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ: 65-56

ΡΕΠΟ: ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ