Σάββατο 1 Φεβρουαρίου 2014

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ ΕΚΑΣΑΜΑΘ (9η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Έχασε και περιμένει

Αστέρας Καβάλας - Πανσερραϊκός: 62-56

Λύγισε στη Καβάλα ο Πανσερραϊκός στη κρίσιμη αναμέτρηση με τον Αστέρα. Τα «λιοντάρια» πάλεψαν, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που πανηγύρισαν το νικηφόρο αποτέλεσμα και τώρα οι «κόκκινοι» είναι εν αναμονή της έκβασης του παιχνιδιού, Α.Ο.Σ - Αστέρας Καβάλας, ευελπιστώντας να έρθουν βολικά τα πράγματα γι' αυτούς και να προκριθούν στα πλέι-οφ της ανόδου.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο ο Αστέρας επέβαλε το ρυθμό του στο παρκέ εξασφαλίζοντας σημαντικό προβάδισμα (24-12). Η περίοδος έκλεισε με 24-15.

Στο επόμενο δεκάλεπτο η ομάδα του Βασίλη Χρυσανθίδη ανέβασε την απόδοσή της και μείωσε σε 32-30. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 37-33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στο σκορ με 45-35, αλλά ο Πανσερραϊκός δεν τα παράτησε και η περίοδος έληξε 49-44.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι επιχείρησαν να εξαπολύσουν την τελική τους αντεπίθεση, αλλά ο Αστέρας αντιστάθηκε σθεναρά κατορθώνοντας να κατακτήσει το πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνος.

Διαιτητές: Ξενικάκης - Μπακάλης

Δεκάλεπτα: 24-15, 37-33 (ημ.), 49-44, 62-56

Πανσερραϊκός (Χρυσανθίδης): Χατζής 16 (1), Χατζηανδρέου 11, Τσανάκας 8, Γκουτζιάς 7, Μπουτάκογλου 9, Γεωργιανός 5 (1), Στογίλκοβιτς.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ - ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: 62-56

HΡΑΚΛΗΣ ΚΑΒΑΛΑΣ - ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ: 18-59 (26/1/2014)