Κυριακή 9 Φεβρουαρίου 2014

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (15η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Επέστρεψε δριμύτερος

Α.Ο.Σ - Πυλαία: 59-49

Πραγματοποιώντας αξιόλογη εμφάνιση ο Α.Ο.Σ επικράτησε της Πυλαίας στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων βάζοντας τέρμα στο αρνητικό σερί των τριών ηττών.

Σχετικά με την εξέλιξη του σκορ το πρώτο δεκάλεπτο στη μεγαλύτερη διάρκειά του εξελίχθηκε σε διαγώνισμο λαθών μεταξύ των δύο ομάδων. Το «τριφύλλι» κατόρθωσε να προηγηθεί με 8-0 (5:27), ενώ η περίοδος έκλεισε με 10-4.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο με πρωτεργάτριες τις Μαραγκού - Μπακιρτζίδου ο Α.Ο.Σ μπήκε για τα καλά στη θέση του οδηγού (18-4, 5:44). Οι «πράσινες» εξουδετέρωσαν τα ατού της Πυλαίας και η περίοδος έληξε 27-12.

Στο τρίτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι. Το συγκρότημα του Νίκου Κηρύκου προσφέροντας όμορφο θέαμα στους λιγοστούς φιλάθλους έκανε επίδειξη δυνάμεων κόντρα στις φιλοξενούμενες (42-24).

Στη τέταρτη περίοδο η διαφορά άγγιξε τη μέγιστη τιμή (53-26, 6:54). Από εκείνο όμως το χρονικό σημείο το παιχνίδι χάλασε με την ανοχή των διαιτητών, οι οποίοι στις περισσότερες περιπτώσεις άφησαν ατιμώρητα τα πολύ σκληρά μαρκαρίσματα των παικτριών της Πυλαίας που δεν μπορούσαν να χωνέψουν τη συντριβή.

Οι «πράσινες» επηρεάσθηκαν από αυτή τη κατάσταση και δέχθηκαν 2-22 σερί (55-48, 50''). Ο αγώνας όμως είχε κριθεί προ πολλού και οι γηπεδούχες εξασφάλισαν τη σπουδαία νίκη.

Σχόλιο από serresbasket: Απορίας άξιον είναι αυτά που έγιναν στα τελευταία 6 λεπτά του ματς. «Ξύλο», τεχνικές ποινές στον πάγκο του Α.Ο.Σ, αντιαθλητικό φάουλ εις βάρος της Μαραγκού κλπ.

Διαιτητές: Μπακάλης - Μαγκαφάς

Δεκάλεπτα: 10-4, 27-12 (ημ.), 42-24, 59-49

Α.Ο.Σ (Κηρύκος): Δεινοπούλου 4, Μαραγκού 12 (1), Τόγα 2, Μπακιρτζίδου 17, Χωλοπούλου Ν. 6, Χωλοπούλου Μ. 11 (1), Πρόικου 7 (1), Τζιαμπάζη, Κούζαλη.

Πυλαία (Κούκος): Στάνη 9, Μπάλλα 2, Ντάμπη 16 (1), Κυζιροπούλου 4, Λάλου 6, Ζαμπουρίδου 2, Λίτσου 6, Καϊμακτσή 4.

Α.Ο.Σ-ΠΥΛΑΙΑ:   59-49

ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ-ΟΛΥΜΠΙΑ ΛΑΡΙΣΑΣ:  69-48

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ-ΑΓΕ ΠΙΕΡΙΑΣ:  73-61

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ-ΝΑΥΑΡΧΟΣ ΒΟΤΣΗΣ:  63-39