Κυριακή 23 Φεβρουαρίου 2014

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (17η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Έφτασε στην πηγή αλλά...

Α.Ο.Σ - Νίκη Λευκάδας: 71-73

Ματς γεμάτο ένταση και νεύρα ήταν το σημερινό που διεξήχθη στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων ανάμεσα στον Α.Ο.Σ και τη Λευκάδα. Το «τριφύλλι» βρέθηκε πολύ κοντά στη νίκη, αλλά αυτές που χάρηκαν τελικά ήταν οι νησιώτισσες.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο οι «πράσινες» ξεκίνησαν δυνατά με τη Τζιαμπάζη να απειλεί διαρκώς το αντίπαλο καλάθι (11-5, 5:28). Ο Α.Ο.Σ ήταν ουσιαστικός και αποτελεσματικός στο παρκέ αποκτώντας πλεονέκτημα 11 πόντων (22-11, 2:08). Η ομάδα όμως του Νίκου Κηρύκου χαλάρωσε αδικαιολόγητα προς το τέλος της περιόδου και οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 25-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Λευκάδα συνέχισε την αντεπίθεσή της. Η Δεληγιάννη ήταν αστάματηση μέσα στη ρακέτα έχοντας βοήθεια και από τις συμπαίκτριές της που δεν δίσταζαν να σουτάρουν. Οι νησιώτισσες έκαναν την ολική επαναφορά (30-33, 3:47), με τον Α.Ο.Σ να παρουσιάζει κάμψη στην απόδοσή του. Η περίοδος έληξε 41-41.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν πολύ φτωχό από πλευράς θεάματος. Η περίοδος έκλεισε ισόπαλη 50-50.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το «τριφύλλι» εμφάνισε πάλι το καλό του αγωνιστικό πρόσωπο μπαίνοντας ξανά στη θέση του οδηγού (63-54, 4:25).

Έχοντας τη Λευκάδα στα σχοινιά ο Α.Ο.Σ έπρεπε να την αποτελειώσει, αλλά οι «πράσινες» δεν το έπραξαν ως όφειλαν. Οι φιλοξενούμενες σε λιγότερο από 2 λεπτά πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής (63-62, 2:43), ενώ το σερί της Λευκάδας έφτασε στο 14-0 (63-68, 42'').

Το ροζ φύλλο αγώνος κρίθηκε στη ρουλέτα των βολών. 5 δευτερόλεπτα πριν την ολοκλήρωση της αναμέτρησης με το σκορ στο 71-73, οι γηπεδούχες εκδήλωσαν γρήγορη επίθεση με τη Μαρία Χωλοπούλου να προσπαθεί να σουτάρει-ανεπιτυχώς- από μακρινή απόσταση δεχόμενη μαρκάρισμα από αθλήτρια της Λευκάδας. Το παιχνίδι τελείωσε με τις παίκτριες της Νίκης να πανηγυρίζουν το σημαντικό διπλό.

Σχόλιο από serresbasket: Μια καλοπροαίρετη τοποθέτηση: Ο προπονητής είναι το Α&Ω στον πάγκο. Αυτός λαμβάνει τις αποφάσεις, αυτός απευθύνεται στους διαιτητές, στον κομισάριο και στη γραμματεία. Όλοι οι υπόλοιποι είναι στρατιώτες. Η σημερινή βαβούρα που προκλήθηκε λόγω του λάθους που έγινε από τη γραμματεία επηρέασε αρνητικά τον Α.Ο.Σ.

Οι «πράσινες» έφτασαν στην πηγή, αλλά δεν ήπιαν νερό, αφού «βραχυκύκλωσαν» στο κρίσιμο σημείο της συνάντησης. Έλειψε το καθαρό μυαλό στο «τριφύλλι».

Ορθά ο Νίκος Κηρύκος χρησιμοποίησε μαζί τις Καρατζά - Μπακιρτζίδου μια και η Λευκάδα υστερούσε σε ψηλές, αλλά δεν του βγήκε η συγκεκριμένη κίνηση τακτικής μια και η πρώτη δεν βρέθηκε σε καλή μέρα.

Παρά τον τραυματισμό στο γόνατο στο πρώτο ημίχρονο η Νίκη Χωλοπούλου έσφιξε τα δόντια και αγωνίσθηκε μέχρι τέλους.

Διαιτητές: Τριανταφυλλίδης - Ζάνεφ

Δεκάλεπτα: 25-19, 41-41 (ημ.), 50-50, 71-73

A.O.Σ (Κηρύκος): Μαραγκού 5, Μπακιρτζίδου 18, Τζιαμπάζη 17 (4), Χωλοπούλου Ν. 14 (2), Χωλοπούλου Μ. 14 (1), Πρόικου 3 (1), Δεινοπούλου, Καρατζά.

Νίκη Λευκάδας (Βαφιάς): Κρητικού 10 (2), Αργυρού 8, Κεμαβόρ 16 (2), Ψυχογιού 15 (3), Καββαδία 4 (1), Δεληγιάννη 20, Σταματέλου, Τζίμπο, Σταματέλου, Σουνδία.

Α.Ο.Σ-ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ:  71-73

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ-ΠΥΛΑΙΑ: 56-63 παρ. (52-52 κ.α.)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ-ΟΛΥΜΠΙΑ ΛΑΡΙΣΑΣ:  45-39

ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΣΥΚΕΩΝ-ΑΓΕ ΠΙΕΡΙΑΣ:  91-41

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ-ΝΑΥΑΡΧΟΣ ΒΟΤΣΗΣ:  62-43

ΗΡΑΚΛΗΣ-ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ:  47-52