Σάββατο 15 Μαρτίου 2014

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΠΛΕΪ-ΟΦ / 3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Αγκάλιασε» την άνοδο

Ορφέας Ν. Σκοπού - Α.Ε. Κομοτηνής: 78-51

Δίχως αντίπαλο παίζει ο Ορφέας στο φετινό πρωτάθλημα. Οι «ασπρόμαυροι» στο υποτιθέμενο ντέρμπι με την Αθλητική Ένωση Κομοτηνής έκαναν υγιεινό περίπατο κρατώντας σφιχτά πλέον στα χέρια τους το εισιτήριο της ανόδου στη Γ' Εθνική.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα οι γηπεδούχοι ζορίσθηκαν μόνο στα πρώτα πέντα λεπτά του εναρκτήριου δεκαλέπτου. Από εκείνο το χρονικό σημείο κι έπειτα η ομάδα του Φώτη Κοκολιού ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της (21-10, 3:07) απλοποιώντας σε μεγάλο βαθμό τα πράγματα στο παρκέ (23-12 σκορ πρώτης περιόδου).

Στη δεύτερη περίοδο οι «ασπρόμαυροι» παίζοντας δυνατή και αποτελεσματική άμυνα βρέθηκαν στο +19 (39-20).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ορφέας έβγαλε ακόμη περισσότερη ενέργεια στον αγωνιστικό χώρο (54-27, 3:44) προσφέροντας όμορφο θέαμα στους λιγοστούς θεατές. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 59-35.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η διαφορά άγγιξε τη μέγιστη τιμή (69-39, 6:21), με την Κομοτηνή να υποκύπτει πολύ εύκολα στην ανωτερότητα των πρωτοπόρων.

Σχόλιο από serresbasket: Έτοιμος να κάνει check-in για την πτήση προς Γ' Εθνική είναι ο Ορφέας ύστερα από τη άνετη επικράτησή του επί της Κομοτηνής. Με νίκη επί της Ορεστιάδας η ομάδα του Φώτη Κοκολιού θα κατακτήσει και μαθηματικά το πρωτάθλημα.

Οι «ασπρόμαυροι» ήταν σοβαροί και συγκεντρωμένοι σε αυτό το πολύ σημαντικό παιχνίδι της σεζόν εξασφαλίζοντας πανάξια το πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνος.

Oυδείς υστέρησε απ' όσους αγωνίσθηκαν σήμερα για τον Ορφέα.

M.V.P: Σάκης Ντίκογλου.

Διαιτητές: Νέδογλου - Τσακιρίδης

Δεκάλεπτα: 23-12, 39-20 (ημ.), 59-35, 78-51

Ορφέας (Κοκολιός): Πεχλιβάνης 23 (6), Ντίκογλου 9, Καβαργύρης 8, Σουλούγκας 9 (1), Κατσικάς 8, Καδής 6 (1), Χατζηπέτρου 2, Τεβετζίδης 11 (1), Ιωσηφίδης, Γκουτζιομήτρος, Κουτσιαντζής, Χαμάλης.

Α.Ε. Κομοτηνής (Παπουής): Χριστοφόρου 4, Πισμίσης 1, Ποτόλιας 12 (3), Σκεμπής 9 (1), Μουράτ-Τσαούς 6 (2), Κοτζαρίδης 4, Μπακιρτζής 1, Σιμάκης 11, Βαχαρίδης 1, Παπακωνσταντίνου 2, Αποστόλου, Τερζίδης.