Κυριακή 23 Μαρτίου 2014

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (19η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

O από μηχανής θεός

Α.Ο.Σ - ΠAΣ Γιάννινα: 58-55

«Χιτσκοκικό» φινάλε είχε ο αγώνας μεταξύ του Α.Ο.Σ και του ΠΑΣ Γιάννινα με τις «πράσινες» να κατακτούν τη νίκη με σουτ στην εκπνοή.

Σχετικά με την εξέλιξη του σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο το «τριφύλλι» ήταν υποτονικό στο παρκέ και η περίοδος ολοκληρώθηκε με 12-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο με πρωτεργάτρια τη Μπακιρτζίδου οι γηπεδούχες «έτρεξαν» 10-0 σερί μετατρέποντας το 15-16 σε 25-16 (4:02). Η περίοδος έκλεισε με 31-23.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Α.Ο.Σ βρέθηκε στο +14 (39-25, 4:02), αλλά οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν μειώνοντας σε 39-32 (3:07). Η περίοδος τελείωσε 31-23.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ελλιπής, αλλά μαχητικός ΠΑΣ Γιάννινα έκανε δύσκολη τη ζωή των Σερραίων ισοφαρίζοντας σε 52-52 (1:58) χάρη στα περιφερειακά σουτ της Ντόκου.

Το ροζ φύλλο αγώνος κρίθηκε στις λεπτομέρειες. 8 δεύτερα πριν τη λήξη της συνάντησης το συγκρότημα του Γιώργου Σιαμέτη είχε τη μπάλα στη κατοχή του, αλλά η Σαρηγιαννίδου υπέπεσε σε βήματα.

Ο Νίκος Κηρύκος κάλεσε τάιμ-άουτ, με τον Α.Ο.Σ να έχει 6 δευτερόλεπτα για να εκδηλώσει επίθεση. Η μπάλα γύρισε πολύ γρήγορα και την ευθύνη για το καθοριστικό σουτ ανέλαβε η Νατάσσα Δεινοπούλου, η οποία λειτούργησε σαν από μηχανής θεός. Η έμπειρη γκαρντ ευστόχησε στο τρίποντο που επιχείρησε χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα της.