Σάββατο 29 Μαρτίου 2014

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (21η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Σκότωσαν» τον «Όφι»

Ίκαροι - ΟΦΗ: 73-65

Νίκη ζωτικής σημασίας σημείωσαν οι Ίκαροι επί του ΟΦΗ στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων. Οι «κυανοκίτρινοι» με τη σημερινή τους επιτυχία αναπτέρωσαν τις ελπίδες τους για παραμονή στην Α2 ύστερα και από τις ήττες του Φιλαθλητικού και του Ερμή Λαγκαδά αντίστοιχα.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο αρχικά οι Κρητικοί προηγήθηκαν με 0-5 χάρη σε καλάθια του Μάρτζου. Ο Μποχωρίδης όμως απάντησε για τους Σερραίους και με 7 διαδοχικούς πόντους ο γκαρντ των γηπεδούχων διαμόρφωσε το 7-5 (6:31). Οι εναλλαγές στο σκορ ήταν συχνές (12-11, 15-17) και το τέλος της περιόδου βρήκε τις δύο ομάδες σε απόλυτη ισορροπία (22-22).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σύγκροτημα του Νίκου Οικονόμου βρέθηκε στο +6 (34-28, 6:06), αλλά οι φιλοξενούμενοι ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση με πρωτεργάτη τον Τζόρτζεβις (34-35, 2:04). Η περίοδος έκλεισε με 37-39.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Ίκαροι ήταν εξαιρετικοί κυριαρχώντας στο παρκέ. Οι Σερραίοι διάβασαν καλύτερα το παιχνίδι των αντιπάλων τους και εξουδετέρωσαν τα επιθετικά συστήματα του Φώτη Τακιανού.

Οι γηπεδούχοι «έτρεξαν» 21-3 σερί μετατρέποντας το 37-41 σε 58-44 (3:01). Μάλιστα πριν το φινάλε της περιόδου απεβλήθη ο Μποχωρίδης με 5 φάουλ, αλλά ο Στέλιος Χορτομάρης «άρπαξε» την ευκαιρία από τα «μαλλιά». Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 58-50.

Στη τέταρτη περίοδο οι «κυανοκίτρινοι» συνέχισαν να είναι ανώτεροι στον αγωνιστικό χώρο έναντι των Κρητικών και η διαφορά άγγιξε τη μέγιστη τιμή (70-54, 5:40). Ο ΟΦΗ προσπάθησε να αντεπιτεθεί μειώνοντας σε 70-61 (2:31).

Οι Ίκαροι έχασαν και δεύτερο πλέι-μέικερ λόγω της αποβολής του Γεωργιανού, αλλά  ο Σταμπουλής με «φαρμακερό» τρίποντο (73-61) έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων.

Σχόλιο από serresbasket: «Ανέπνευσαν» οι Ίκαροι. Οι παίκτες των «κυανοκίτρινων» «μασούσαν» σίδερα στο τρίτο δεκάλεπτο και μέσα στο γήπεδό τους έδειξαν ποιος είναι το αφεντικό. Έτσι πρέπει να παίζουν οι «κυανοκίτρινοι» στο «σπίτι» τους.

Άκρως ενδιαφέρουσα ήταν η μονομαχία μεταξύ των δύο σέντερ, Συμεωνίδη - Τζόρτζεβις. Ο ξένος αθλητής του ΟΦΗ πέτυχε 14 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στην επανάληψη ο αρχηγός των Ικάρων «έσβησε» τον αντίπαλό του, ο οποίος σκόραρε 5 πόντους (οι τρείς ήταν με βολές).

Ο Χορτομάρης όχι μόνο βοήθησε στον οργανωτικό τομέα, αλλά ευστόχησε και σε 2 καθοριστικά τρίποντα. Ο νεαρός πλέι-μέικερ σαφώς και αξίζει μεγαλύτερης εμπιστοσύνης από τον προπονητή του (ίσως να μην έπαιζε σήμερα εάν δεν έβγαινε έξω με φάουλ ο Μποχωρίδης και αργότερα ο Γεωργιανός).

11/22 τρίποντα και 22 ασίστ είχαν οι Ίκαροι.

Διαιτητές: Ξενικάκης - Ευφραιμίδης - Πιτσίλκας

Δεκάλεπτα: 22-22, 37-39 (ημ.), 58-50, 73-65

Ίκαροι (Οικονόμου): Μποχωρίδης 10 (3), Σταμπουλής 9 (1), Δήμας 7 (1), Γεωργιανός 6, Κουτίνας 13 (2), Συμεωνίδης 9, Σιώπης 2, Ναούμης 11 (1), Χορτομάρης 6 (2).

ΟΦΗ (Τακιανός): Βαγενάς 9, Μάρτζος 14 (1), Ράζης 7, Τραϊανός 3, Δεληγεώργης 10, Τζόρτζεβιτς 19, Γρύλλης 3 (1), Πλιούκας.

Αρκαδικός - Παγκράτι: 79-69

Ερμής Λαγκαδά - Καβάλα: 68-82

Ψυχικό - Αγία Παρασκευή: 98-75

Λαύριο - ΑΕΚ: 66-74