Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΠΛΕΪ - ΟΦ / 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Μάγκες Σερραίοι...

Ορφέας Νέου Σκοπού και Α.Ο.Σ έκαναν το καθήκον τους ξεπερνώντας τα εμπόδια των Χρυσούπολης και Φιλίας Ορεστιάδας αντίστοιχα.

Χρυσούπολη - Ορφέας Ν. Σκοπού: 44-67

Ούτε μία, ούτε δύο, ούτε τρεις, αλλά τις 10 συνεχόμενες νίκες έφτασε στο φετινό πρωτάθλημα της Α1 η ομάδα του Φώτη Κοκολιού, η οποία «σαρώνει» τα πάντα στο πέρασμά της.

«Θύμα» των «ασπρόμαυρων» αυτή τη φορά ήταν η Χρυσούπολη, η οποία υποτάχθηκε φυσιολογικά στον Ορφέα.

Οι φιλοξενούμενοι πραγματοποίησαν φανταστικό ξεκίνημα στον αγώνα. Το ενισχυμένο και αποτελεσματικό μαρκάρισμα πάνω στον ηγέτη των γηπεδούχων, Αμπελακιώτη, αλλά και η σωστή επιθετική συμπεριφορά έδωσαν στον Ορφέα προβάδισμα 13 πόντων με το «καλησπέρα» (0-13, 3:10). Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 6-18.

Στην επόμενη περίοδο οι «ασπρόμαυροι» αύξησαν τη διαφορά στο +20 (6-26, 7:23). Το δεκάλεπτο έκλεισε με 21-36.

Στις αρχές της τρίτης περιόδου η Χρυσούπολη μείωσε σε 25-36, αλλά ο Ορφέας σοβαρεύθηκε άμεσα (25-46, 5:21). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 34-50.

Στη τέταρτη περίοδο η διαφορά ανέβηκε ξανά στους 20 πόντους (38-58, 6:37) και το ματς τελείωσε ήρεμα κι ωραία.

Σχόλιο από serresbasket: Συμπαθητικό το κλειστό γυμναστήριο της Χρυσούπολης (και δωρεάν ασύρματο ίντερνετ από το Δήμο Νέστου παρακαλώ!).

Όσο αφορά το παιχνίδι ο Ορφέας έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ και κέρδισε δίκαια.

Λόγω προβλήματος της τελευταίας στιγμής ο Γκουτζιομήτρος δεν ενίσχυσε τους «ασπρόμαυρους».

Διαιτητές: Δαμαλής - Μπιλμπιλής

Δεκάλεπτα: 6-18, 21-36 (ημ.), 34-50, 44-67

Χρυσούπολη: Αμαραντίδης 4, Παπακώστας 3, Αμπελακιώτης 24 (1), Καλεάδης 2, Οικονόμου 11, Οικονομόπουλος, Τζιντζόγλου.

Ορφέας (Κοκολιός): Πεχλιβάνης 26 (4), Καβαργύρης 6, Σουλούγκας 5 (1), Κατσικάς 10, Χατζηπέτρου 10, Τεβετζίδης 7 (1), Κουτσιαντζής 3 (1), Ντίκογλου, Ιωσηφίδης, Χαμάλης.

Φιλία Ορεστιάδας - Α.Ο.Σ: 51-58

Διόλου φιλικές διαθέσεις δεν είχε ο Α.Ο.Σ στη συνάντηση με τη Φιλία.

Οι Σερραίοι μπήκαν «φουριόζοι» στο παρκέ εξασφαλίζοντας πλεονέκτημα 11 πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο (13-24).

Η επόμενη περίοδος έληξε 31-37.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το «τριφύλλι» δέχθηκε μόλις 3 πόντους αποκτώντας απόσταση ασφαλείας από τους Θρακιώτες.

Στη τέταρτη περίοδο το μόνο που κατέφεραν οι γηπεδούχοι ήταν η μείωση της τελικής διαφοράς.

Α.Ε. ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ - ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ: 65-61

ΦΙΛΙΑ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ - Α.Ο.Σ: 51-58

ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ - ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ: 44-67