Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (21η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Ανέβασε στροφές στην επανάληψη

Α.Ο.Σ - Απόλλων Καλαμαριάς: 62-47

Με πρωταγωνίστρια τη Θάλεια Μαραγκού ο Α.Ο.Σ κέρδισε τον Απόλλωνα Καλαμαριάς στο τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι της φετινής αγωνιστικής περιόδου.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ (8-7, 3:50), αλλά το τέλος της περιόδου βρήκε τις φιλοξενούμενες να προηγούνται 11-15 χάρη στην εκτελεστική δεινότητα της Νότη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «Πόντιες» διατηρούσαν το υπέρ τους προβάδισμα (15-19, 18-22). Ο Α.Ο.Σ πίεσε στα τελευταία λεπτά της περιόδου προσπερνώντας στο σκορ με 24-22 και το δεκάλεπτο έκλεισε με 24-24.

Στη τρίτη περίοδο οι γηπεδούχες περιόρισαν τα ατού του Απόλλωνα. Το «τριφύλλι» επέβαλε το ρυθμό του στο παρκέ αποκτώντας πλεονέκτημα 8 πόντων (38-30, 3:13). Το δεκάλεπτο έληξε 41-32.

Στη τέταρτη περίοδο οι «πράσινες» κυκλοφόρησαν ακόμη καλύτερα τη μπάλα απειλώντας διαρκώς το αντίπαλο καλάθι. Οι Σερραίες βρέθηκαν στο +10 (47-37, 8:22) έχοντας το μομέντουμ και η διαφορά υπέρ του συγκροτήματος του Νίκου Κηρύκου αυξήθηκε και στο +15 (59-44, 2:00), με τις «κοκκινόμαυρες» να αποδέχονται την ήττα τους.

Σχόλιο από serresbasket: Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε η Μαραγκού που ήταν το Α&Ω του Α.Ο.Σ στη σημερινή αναμέτρηση.

Για μεγάλο χρονικό διάστημα η Καλαμαριά εφάρμοσε άμυνα ζώνης.

40 φίλαθλοι βρέθηκαν στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων. Ο Α.Ο.Σ αξίζει σαφώς μεγαλύτερης στήριξη από τον μπασκετικό κόσμο των Σερρών.

Διαιτητές: Μαγκαφάς - Κολοκυθάς

Δεκάλεπτα: 11-15, 24-24 (ημ.), 41-32, 62-47

Α.Ο.Σ (Κηρύκος): Μαραγκού 24 (2), Τόγα 8, Μπακιρτζίδου 5, Τζιαμπάζη 9 (3), Χωλοπούλου Ν. 11 (1), Πρόικου 5 (1), Ανδρεάδη, Δεινοπούλου, Μανάφη.

Απόλλων Καλαμαριάς (Ατακτίδης): Ζαμπέτογλου 2, Θεοδωρίδου 4, Παλάνη 6 (1), Καλαντίδου 5 (1), Νασουφίδου 2, Φλώρου 10 (1), Νότη 18 (2).

Α.Ο.Σ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ: 62-47

ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΣΥΚΕΩΝ - ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: 84-52

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ - ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ: 63-53