Σάββατο 27 Σεπτεμβρίου 2014

Γ΄ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Έθελξε με την εμφάνισή του

Πραγματοποιώντας καλή εμφάνιση ο Ορφέας επιβλήθηκε του ΓΑΣ Κομοτηνή με 65-56 σε φιλικό παιχνίδι που έγινε το απόγευμα στο κλειστό γυμναστήριο του Νέου Σκοπού. Παρά το γεγονός ότι οι «ασπρόμαυροι» αγωνίσθηκαν με απουσίες στη γραμμή των ψηλών, εν τούτοις η ομάδα του Φώτη Κοκολιού πέρασε το τεστ με επιτυχία.

Στο πρώτο δεκάλεπτο αρχικά ο αγώνας ήταν ισορροπημένος (8-8), αλλά οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους κάνοντας δυνατό φίνις (19-8).

Στην επόμενη περίοδο ο Ορφέας βρέθηκε στο +16 (26-10, 6:54). Οι φιλοξενούμενοι όμως αντεπιτέθηκαν πλησιάζοντας σε απόσταση αναπνοής (33-32).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Θρακιώτες προσπέρασαν στο σκορ (35-36). Οι «ασπρόμαυροι» έκαναν ''restart'' σημειώνοντας 12-2 σερί, μετατρέποντας το 40-43 σε 52-45.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Σερραίοι δεν επέτρεψαν στην Κομοτηνή να τους απειλήσει ανεβάζοντας τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (63-50, 2:45) εξασφαλίζοντας τη νίκη.

Σχόλιο από serresbasket: Τα σκαμπανεβάσματα δεν έλειψαν και στο σημερινό παιχνίδι για τον Ορφέα, αλλά σε αυτό το κομμάτι δουλεύουν εντατικά οι «ασπρόμαυροι» προκειμένου μέσα από τις φιλικές αναμετρήσεις να φτάσουν στον επιθυμητό βαθμό ετοιμότητας και σταθερότητας στη πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Από τον Ορφέα ξεχώρισαν οι: Πεχλιβάνης, Τεβετζίδης και Γκουτζιομήτρος.

Από την Κομοτηνή διακρίθηκαν οι: Χαλήλ (έμπειρος και ικανός σέντερ) και Μαγκώνης.

Αύριο στις 6 μ.μ. το συγκρότημα του Φώτη Κοκολιού θα αντιμετωπίσει τον Αίαντα Ευόσμου εντός έδρας.

Διαιτητές: Δημάδης - Γιαννούλης

Δεκάλεπτα: 19-8, 33-32 (ημ.), 52-45, 65-56

Ορφέας (Κοκολιός): Πεχλιβάνης 21 (4), Σουλούγκας 8 (2), Κηπουρός 9, Τσανάκας 4, Καδής 4, Τεβετζίδης 10 (2), Γκουτζιομήτρος 9, Καβαργύρης, Ιωσηφίδης.

Κομοτηνή (Λεμονίδης): Διαμαντίδης 4, Μαγκώνης 12 (2), Καλατζής 4, Ρυακιωτάκης 2, Μπεκρής 6, Βελή 8 (2), Μανάκας 2, Χαλήλ 18, Καραμπέκης, Πανταζής, Σταματέλος, Ντίνας.