Κυριακή 12 Οκτωβρίου 2014

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Φανταστική πρεμιέρα

Α.Ο.Σ - Ναύαρχος Βότσης: 72-45

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στο φετινό πρωτάθλημα ο Α.Ο.Σ, ο οποίος συνέτριψε εντός έδρας τον Ναύαρχο Βότση. Οι «πράσινες» ήταν ανώτερες στο παρκέ εξασφαλίζοντας εύκολα τη νίκη.

Το «τριφύλλι» έθεσε τις βάσεις για την τελική επικράτηση από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο ξεφεύγοντας στο σκορ με 16-6 (4:20). Οι Σερραίες «σφυροκοπούσαν» το αντίπαλο καλάθι και η εναρκτήρια περίοδος έκλεισε με 27-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Νίκου Κηρύκου φάνηκε να μπλοκάρει στην επίθεση επιμένοντας στα περιφερειακά σουτ. Η αμυντική λειτουργία όμως του Α.Ο.Σ ήταν εξαιρετική μη αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στις φιλοξενούμενες. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 42-21.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το «τριφύλλι» φόρτσαρε ξανά έχοντας τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού (56-29, 3:56). Η περίοδος έληξε 59-31.

Μέχρι και το 35' οι γηπεδούχες έτρεχαν πάνω-κάτω «εκτοξεύοντας» τη διαφορά στο +37 (70-33, 5:10). Στα τελευταία λεπτά της συνάντησης ο Α.Ο.Σ κατέβασε ταχύτητα και το ματς τελείωσε ήσυχα κι ωραία.

Σχόλιο από serresbasket: Πανάξια νίκη για τον Α.Ο.Σ που πρόσφερε και θέαμα στους πιστούς φιλάθλους του.

Οι «πράσινες» πίεσαν τις Θεσσαλονικιές, έκλεψαν μπάλες, είχαν τις περισσότερες φορές συνετές επιλογές στην επίθεση μαζεύοντας κι αρκετά επιθετικά ριμπάουντ, ενώ στην άμυνα έβαλαν δύσκολα στον Ναύαρχο Βότση που τα βρήκε σκούρα.

Διαιτητές: Μπακάλης - Κολοκυθάς

Δεκάλεπτα: 27-13, 42-21 (ημ.), 59-31, 72-45

Α.Ο.Σ (Κηρύκος): Μαραγκού 9 (1), Τόγα 2, Μπακιρτζίδου 10, Τζιαμπάζη 14 (4), Χωλοπούλου Ν. 19 (4), Χωλοπούλου Μ. 5, Γκλεζάκη 13, Μανάφη, Δεινοπούλου, Πρόικου.

Ναύαρχος Βότσης (Κεραμιδάς): Μηταριώτη 4, Τυφλού 12 (2), Ζηβώνη 2, Παπαδάκη 10, Βατσιτσίδου 10, Γιοβανοπούλου 6, Καρπόνη, Ευσταθίου, Τζήμου.

A.O.Σ-ΝΑΥΑΡΧΟΣ ΒΟΤΣΗΣ: 72-45

ΗΡΑΚΛΗΣ-ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: 37-47

ΑΡΗΣ-ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ: 41-54

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ-ΠΥΛΑΙΑ:    49-57 παρ. (47-47 κ.α.)