Κυριακή 30 Νοεμβρίου 2014

Α1 ΑΝΔΡΩΝ ΕΚΑΣΑΜΑΘ (3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Άρχισαν τα όργανα

Αστέρας Καβάλας - Πανσερραϊκός: 70-67

Την πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα της Α1 υπέστη ο Πανσερραϊκός, ο οποίος έχασε από τον Αστερα Καβάλας στο ντέρμπι κορυφής.

Άξιο αναφοράς η αποβολή του προπονητή των «λιονταριών», Σπύρου Ιωαννίδη στο 13' για διαμαρτυρία προς τους διαιτητές που τα έκαναν «θάλασσα», με τους γηπεδούχους να εκτελούν 28 βολές και τους «κόκκινους» 11.

Σ’ ένα παιχνίδι αντάξιο της βαθμολογικής σημασίας του, ο Αστέρας κέρδισε τον Πανσερραϊκό με 70-67. Έμεινε μόνος πρώτος στη βαθμολογία του α’ ομίλου και κατέκτησε ένα θετικό αποτέλεσμα που θα το μεταφέρει στην τελική φάση.

1ο δεκάλεπτο 16-24: Ο Αστέρας είναι άστοχος, σκοράρει κυρίως από βολές, σε αντίθεση με τον Πανσερραϊκό που μετά το 5ο λεπτό επιβάλλει το ρυθμό του και εκμεταλλεύεται την απουσία του Ζαρωτιάδη (έφτασε με καθυστέρηση στο γήπεδο λόγω δουλειάς). Έτσι, στο 7’40 ο φιλοξενούμενος προηγείται με νταμπλ σκορ (10-20). Όταν τελειώνει το δεκάλεπτο, ο Αστέρας έχει 11 πόντους από βολές, εκ των οποίων οι 7 του Αθανασιάδη, και 5 από ένα δίποντο κι ένα τρίποντο του Λαμπρόπουλου.

2ο δεκάλεπτο 41-38: Η είσοδος του Ζαρωτιάδη στο παρκέ βοηθάει τον Αστέρα να βρει τις ισορροπίες του. Πλησιάζει δύο φορές (20-24 στο 11’, 30-31 στο 15’), ισοφαρίζει στο 17’30 (34-34) και περνάει μπροστά στο 19’ (39-36). Ο Ζαρωτιάδης βάζει 11 πόντους, αλλά ο Αθανασιάδης έχει κάνει 4 φάουλ. Από την άλλη, ο Πανσερραϊκός στηρίζεται επιθετικά κυρίως στους Χατζηανδρέου, Γιαβρόπουλο και στον 48χρονο Γιώργο Μακαρά που ξυπνάει στους παλιούς φίλους του μπάσκετ μνήμες μιας αγαπημένης εποχής. Έχει χρεωθεί με πολλά ομαδικά φάουλ (17 έναντι 9 του Αστέρα) και χάνει τον προπονητή του που αποβάλλεται για διαμαρτυρία στο 13’10.

3ο δεκάλεπτο 58-50: Το β’ ημίχρονο ξεκινάει με τον Πανσερραïκό να κάνει σερί 0-5 (41-43 στο 21’40) μα στη συνέχεια ο Αστέρας κυριαρχεί, κάνει το δικό του 11-0 και προηγείται 52-43 στο 26’30. Λίγο πριν τη λήξη του δεκαλέπτου φτάνει στο +11 (58-47 στο 29’30) και γέρνει την πλάστιγγα προς το μέρος του.

4ο δεκάλεπτο 70-67: Ο Αστέρας διατηρεί προβάδισμα ασφαλείας (61-50 στο 31’10 και 63-52 στο 32’20) κι όλα δείχνουν ότι το ματς είναι δικό του. Ωστόσο ο Πανσερραϊκός δεν το παρατάει και με σερί 0-8 μειώνει 63-60 στο 35’13. Το παιχνίδι αποκτά νέο ενδιαφέρον. Οι γηπεδούχοι σκοράρουν με τον Ζαρωτιάδη και οι φιλοξενούμενοι απαντούν με τρίποντο και δίποντο του Μπουρουτζόπουλου: 65-65 και μένουν 1’50’’. Στο 39’02 ο Αθανασιάδης ευστοχεί σε τρίποντο (68-65) και στην αμέσως επόμενη επίθεση απαντάει ο Γιαβρόπουλος (68-67 στο 39’17).

Ο Λαμπρόπουλος αστοχεί σε τρίποντο, ο Παπαζώτος κάνει φάουλ στο 39’43, αλλά στην επαναφορά οι παίκτες του Πανσερραϊκού κάνουν λάθος. Το 70-67 γίνεται με δύο βολές του Αθανασιάδη στο 39’55. Δύο δευτερόλεπτα πριν τη λήξη ο Τερζής αστοχεί στις δύο δικές του βολές και το ματς τελειώνει με τους γηπεδούχους να κατακτούν μια πολύ σημαντική νίκη.

Διαιτητές: Μπιλμπίλης - Σωτηρίου

Δεκάλεπτα: 16-24, 41-38, 58-50, 70-67

Αστέρας Καβάλας (Αϊβαζίδης): Παπαζώτος 3, Ανίσογλου, Λαμπρόπουλος 14 (2), Ζωτίδης, Αθανασιάδης 24 (3), Χαριζάνης 2, Ζαρωτιάδης 19, Μυτικόπουλος 8.

Πανσερραϊκός (Ιωαννίδης): Ιακωβίδης 7, Γεωργιανός 6 (2), Δημητρόπουλος 4 (1), Τερζής 3, Μπουρουτζόπουλος 7 (1), Μπουτάκογλου 4, Χρηστίδης, Χατζηανδρέου 11, Γιαβρόπουλος 11 (1), Μακαράς 14.

Α.Ο.Σ - ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ: 50-61 (χτες)

ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ - ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: 70-67