Κυριακή 9 Νοεμβρίου 2014

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Σοβαρεύθηκε στην επανάληψη

Α.Ο.Σ - Σταυρούπολη: 55-39

Διατήρησε το αήττητο στην έδρα του ο Α.Ο.Σ στη σημερινή αναμέτρηση με τη Σταυρούπολη. Οι «πράσινες» υπερκέρασαν το εμπόδιο των φιλοξενούμενων επιστρέφοντας άμεσα στο δρόμο των επιτυχιών μετά το αρνητικό αποτέλεσμα στη Δράμα.

Το «τριφύλλι» έκανε καλό ξεκίνημα στον αγώνα (7-0, 6:48) δίνοντας την εντύπωση στους φιλάθλους ότι θα έκανε υγιεινό περίπατο.

Οι παίκτριες όμως του Νίκου Κηρύκου χαλάρωσαν εντελώς αδικαιολόγητα και η Σταυρούπολη άδραξε την ευκαιρία προσπερνώντας στο σκορ (11-12).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Σερραίες ήταν υποτονικές στη μεγαλύτερη διάρκεια της περιόδου (16-18, 3:24). Οι φωνές του Νίκου Κηρύκου έπιασαν τόπο και οι γηπεδούχες σημείωσαν 8-0 σερί. Το δεκάλεπτο έκλεισε με 24-18.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Α.Ο.Σ κυριάρχησε στο παρκέ. Οι «πράσινες» έτρεξαν αρκετά στην επίθεση (το σερί έφτασε στο 17-0 [33-18, 5:08), πίεσαν στην άμυνα (δέχθηκαν καλάθι μετά από 6 λεπτά) εξασφαλίζοντας διαφορά 19 πόντων (44-25).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Σερραίες δεν απειλήθηκαν από τις Θεσσαλονικιές (55-35, 2:24) και το παιχνίδι ολοκλήρωθηκε ήρεμα κι ωραία.

Σχόλιο από SerresBasket: Η υπεροψία πληρώνεται. Εάν δεν μοχθήσεις και δεν ιδρώσεις τη φανέλα δεν υπάρχει περίπτωση να κερδίσεις.

Ευτυχώς ο Α.Ο.Σ σοβαρεύθηκε στην επανάληψη κάνοντας το αυτονόητο κόντρα σε έναν υποδεέστερο αντίπαλο.

Χτύπησε στον δεξιό ώμο η Τζιαμπάζη στο πρώτο ημίχρονο της συνάντησης (ο ιατρός του αγώνα ανέφερε ότι βγήκε και μπήκε κατευθείαν ο ώμος της αθλήτριας).

Διαιτητές: Μπακάλης - Παντελάκη

Δεκάλεπτα: 11-12, 24-18 (ημ.), 44-25, 55-39

Α.Ο.Σ (Κηρύκος): Δεινοπούλου 2, Μαραγκού 11, Τόγα 3 (1), Μπακιρτζίδου Μ. 9, Τζιαμπάζη 2, Χωλοπούλου  Ν. 10 (1), Χωλοπούλου Μ. 4, Πρόικου 6 (2), Γκλεζάκη 6, Ρίζου 2, Ιχτιάρη, Μπακιρτζίδου Κ.

Σταυρούπολη (Κουργιαννίδης): Μυγδαλιά 4, Δημητριάδου 7 (1), Παυλίδου 8, Κανελόγλου 3, Σαμαρά 3 (1), Πετρίδου 8, Αναγνώστου, Μαγδαλιανίδου, Δριστέλα, Τριανταφύλλου, Σταυρίδου.

Α.Ο.Σ - ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ: 55-39

ΝΑΥΑΡΧΟΣ ΒΟΤΣΗΣ - ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: 49-77

ΠΥΛΑΙΑ - ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ: 43-49

ΗΡΑΚΛΗΣ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ: 52-64