Κυριακή 23 Νοεμβρίου 2014

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (7η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Με το σπαθί του

Α.Ο.Σ - Απόλλων Καλαμαριάς: 68-49

Ευρεία νίκη επί του Απόλλων Καλαμαριάς σημείωσε σήμερα στο ΔΑΚ Σερρών ο Α.Ο.Σ. Οι «πράσινες» ήταν εμφανώς καλύτερες από τις φιλοξενούμενες κατακτώντας δίκαια το ροζ φύλλο αγώνος.

Από το ξεκίνημα της συνάντησης το «τριφύλλι» επεδίωξε να ελέγξει το ρυθμό στο παρκέ, με τις Θεσσαλονικιές να αντιστέκονται (7-7, 11-9). Η πρώτη περίοδος έκλεισε με 18-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Νίκου Κηρύκου ξέφυγε στο σκορ με 30-21 (3:27), αλλά οι «Πόντιες» απάντησαν άμεσα (30-27, 1:40). Η περίοδος έληξε 32-27.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Α.Ο.Σ διατηρούσε διαρκώς το υπέρ του προβάδισμα, το οποίο αύξησε σε σημαντικό βαθμό (39-31, 44-33, 49-33). Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 49-37.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχες έτρεξαν ακόμη περισσότερο στον αγωνιστικό χώρο βγάζοντας αρκετή ενέργεια και η διαφορά «εκτοξεύθηκε» στο +21 (58-37, 8:02). Ο Απόλλωνας αποδέχθηκε τη μοίρα του και οι Σερραίες πανηγύρισαν τη σημαντική επιτυχία.

Σχόλιο από SerresBasket: Απλοποίησε τα πράγματα στο δεύτερο ημίχρονο ο Α.Ο.Σ. Τα σουτ μπήκανε, βγήκαν αιφνιδιασμοί, έγινε σωστή δουλειά μέσα στη ρακέτα, ενώ στην άμυνα οι «πράσινες» δεν αντιμετώπισαν σοβαρά προβλήματα.

Πολύ σκληρό έως αντιαθλητικό το φάουλ της Μαργαρίτη πάνω στη Χωλοπούλου Μ. κι ενώ το ματς κόντευε να τελειώσει.

«Αλλού για αλλού» οι διαιτητές που χρέωσαν και με τεχνικές ποινές -δίχως να υπάρχει λόγος- τον προπονητή του «τριφυλλιού», κ. Κηρύκο, αλλά και την αθλήτρια της Καλαμαριάς, Θεοδωρίδου (σε διαφορετικές χρονικές στιγμές της αναμέτρησης).

Διαιτητές: Ντόγκας - Σαρακενίδης

Δεκάλεπτα: 18-14, 32-27 (ημ.), 49-37, 68-49

Α.Ο.Σ (Κηρύκος): Μαραγκού 9 (1), Τόγα 2, Μπακιρτζίδου 21, Χωλοπούλου Ν. 8, Χωλοπούλου Μ. 9 (1), Πρόικου 9 (1), Γκλεζάκη 2, Τζιαμπάζη 8 (2), Ρίζου.

Απόλλων (Νομικός): Θεοδωρίδου 2, Ζαμπουρίδου 2, Παλάνη 11 (2), Καλαντίδου 6, Νικολαΐδου 11 (1), Καζαντζή 7, Νότη 2, Καϊμακτσή 6 (1), Μαργαρίτη 2, Νασουφίδου, Αραμπατζή.

Α.O.Σ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ:  68-49

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ-ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ:  59-47

ΠΥΛΑΙΑ-ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ:  60-77

ΝΑΥΑΡΧΟΣ ΒΟΤΣΗΣ-ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ:  67-77