Κυριακή 9 Νοεμβρίου 2014

Γ΄ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Έσπασαν» το ρόδι οι Ίκαροι - «Σφαγή» του Ορφέα στη Χαλκιδική

Αγία Βαρβάρα - Ίκαροι: 59-65

Το SerresBasket με ρεπορτάζ πριν τον κρίσιμο αγώνα των Ικάρων με την Αγία Βαρβάρα είχε γράψει ότι το μάτι των παικτών του Στέργιου Ποργιόπουλου γυάλιζε για το διπλό και αυτό απεδείχθη περίτρανα απόψε με τη σπουδαία παρθενική νίκη που σημείωσαν οι «κυανοκίτρινοι» στο πρωτάθλημα.

Από τη στιγμή που έγινε το 0-2 μέχρι να γράψει ο φωτεινός πίνακας το τελικό σκορ, η Αγία Βαρβάρα κυνηγούσε τον αντίπαλό της. Πότε έμενε πολύ πίσω με τη διαφορά να φτάνει ως τους 10 πόντους, πότε πλησίαζε σε απόσταση αναπνοής –στο καλάθι- αλλά ποτέ δεν κατάφερε να περάσει μπροστά και να κατακτήσει την πολύτιμη νίκη.

1ο δεκάλεπτο 13-20: Με τη συμπλήρωση του 1ου λεπτού οι Ίκαροι προηγήθηκαν 0-4. Στο 6’ το σκορ έγινε 6-13 και η περίοδος τέλειωσε 13-20 με την Αγία Βαρβάρα να είναι μέτρια επιθετικά αλλά και ευάλωτη αμυντικά.

2ο δεκάλεπτο 25-33: Αν και η παραγωγικότητα των φιλοξενούμενων πέφτει, η «Σάντα» δεν το εκμεταλλεύεται. Πλησιάζει 19-23 στο 15’10 αλλά μισό λεπτό αργότερα ο Κουμλέλης κάνει το 3ο φάουλ κι αυτό όσο να ‘ναι επηρεάζει αρνητικά. Με τον Καλογεράτο να ευστοχεί σε 3 τρίποντα οι Ίκαροι αυξάνουν τη διαφορά και φτάνουν στο +10 στο 19’ (23-33).

3ο δεκάλεπτο 41-45: Το τρίποντο του Κάτσικα στη λήξη του χρόνου των 24’’, στο 23’, αποτελεί το εφαλτήριο της αντεπίθεσης. Η Αγία Βαρβάρα κάνει σερί 8-0 με τρίποντο του Μπάμπουλη και δίποντο του Μουσίκα και μειώνει 33-35 στο 24’30. Οι Ίκαροι απαντούν με 5 πόντους (33-40 στο 25’10), η «Σάντα» βάζει κι αυτή 5 συνεχόμενους (38-40 στο 26’10) και το παιχνίδι γίνεται ντέρμπι. Στο 28’ ο Ποργιόπουλος, προπονητής των Ικάρων, συνειδητοποιεί ότι δεν έχει μετρήσει ένας πόντος από βολή του Γρίψιου και ζητάει να γίνει το σκορ 38-44. Το ματς σταματάει από τους διαιτητές οι οποίοι αποφασίζουν ότι δεν υπάρχει λάθος και μένει το 38-43.

4ο δεκάλεπτο 59-65: Οι Ίκαροι ξεκινούν καλύτερα και στο 31’40 προηγούνται 41-51. Η Αγία Βαρβάρα δεν τα παρατάει και πλησιάζει 54-58 στο 36’30. Όμως στα τελευταία 3,5 λεπτά δεν υπάρχει καθαρό μυαλό, ούτε και ευστοχία. Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι είναι πιο ψύχραιμοι, έχουν καλύτερες επιλογές και παίρνουν διαφορά ασφαλείας λίγο πριν το τέλος (54-62 στο 38’14).
Διαιτητές: Παπαγερίδης - Ρούκας

Δεκάλεπτα: 13-20, 25-33 (ημ.), 41-45, 59-65

Ίκαροι (Ποργιόπουλος): Γρίψιος 5, Παπαδόπουλος 9, Τράκας 20 (2), Καλογεράτος 16, Χορτομάρης 6, Γκούτζιας 6, Χατζής 3 (1), Στογίλκοβιτς, Σαββίδης, Δημητρακάς.

Φωτό: Λάσκαρης Τσούτσας

Πολύγυρος - Ορφέας Ν. Σκοπού: 82-76

«Χειρουργείο» περάσανε τον Ορφέα στον Πολύγυρο οι διαιτητές της συνάντησης: Μανιός - Τσούλης.

Το συγκρότημα του Φώτη Κοκολιού ήταν ανώτερο στο παρκέ φτάνοντας μάλιστα να προηγηθεί ακόμη και με 15 πόντους, με το πρώτο ημίχρονο να λήγει 28-39 και αρκετούς παίκτες των «ασπρόμαυρων» να αντιμετωπίζουν προβλήματα με φάουλ.

Στην εξέλιξη της τρίτης περιόδου τα φάουλ ήταν 7-1 εις βάρος της σερραϊκής ομάδας κι ενώ αυτοί που πίεζαν ασφυκτικά ήταν οι γηπεδούχοι, οι οποίοι μείωσαν την διαφορά σε 49-53.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι ρέφερι έκαναν πάλι το «θαύμα» τους. 5 δευτερόλεπτα πριν την εκπνοή του αγώνα με το σκορ ισόπαλο 65-65 η κατοχή ήταν στον Ορφέα. Οι φιλοξενούμενοι χρεώθηκαν με παράβαση 5 δευτερολέπτων για την επαναφορά της μπάλας και η επίθεση πήγε στον Πολύγυρο με τους Χαλκιδικιώτες να αστοχούν στο σουτ που επιχείρησαν και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί ο «λαβωμένος» Ορφέας (αποβλήθηκαν με 5 φάουλ οι: Κηπουρός, Χατζηπέτρου, Ιωσηφίδης) δεν άντεξε γνωρίζοντας άδικη ήττα.

Διαιτητές: Μανιός - Τσούλης

Δεκάλεπτα: 15-15, 28-39 (ημ.), 49-53, 65-65 (κ.α.), 82-76 (παρ.)

Ορφέας (Κοκολιός): Πεχλιβάνης 20 (4), Χατζηπέτρου 14, Γκουτζιομήτρος 13 (1), Σουλούγκας 6 (1), Κηπουρός 8 (1), Τσανάκας 3 (1), Ιωσηφίδης 2, Καδής 10 (2), Καβαργύρης, Καντζουρίδης, Κουτσιαντζής, Ντίκογλου.

ΕΥΚΑΡΠΙΑ - ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ: 67-62

ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗΣ - ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ: 71-77

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ - ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ: 74-70

ΝΕΑΠΟΛΗ - ΙΩΝΙΚΟΣ ΙΩΝΙΑΣ: 62-70

ΠΟΛΥΓΥΡΟΣ - ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ: 82-76 (παρ.)