Σάββατο 13 Δεκεμβρίου 2014

Α1 ΑΝΔΡΩΝ ΕΚΑΣΑΜΑΘ (4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Στο ρελαντί...

Πανσερραϊκός - Α.Ο.Σ: 69-42

Την τρίτη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα σημείωσε ο Πανσερραϊκός, ο οποίος επικράτησε εύκολα του Α.Ο.Σ στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν «φουριόζοι» στο παρκέ κατορθώνοντας να προηγηθούν 10-1 (6:30). Η ομάδα του Σπύρου Ιωαννίδη έτρεξε αρκετά, πίεσε στην άμυνα τους «πράσινους» και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 20-6.

Στη δεύτερη περίοδο οι «κόκκινοι» παίζοντας όμορφο μπάσκετ διεύρυναν το υπέρ τους προβάδισμα (34-13, 5:22). Το δεκάλεπτο έκλεισε με 40-19.

Στη τρίτη περίοδο το «τριφύλλι» μείωσε σε 42-26, αλλά το τάιμ-άουτ που κάλεσε ο τεχνικός του Πανσερραϊκού αφύπνισε τα «λιοντάρια» (54-28, 3:26). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 54-34.

Στη τέταρτη περίοδο δεν άλλαξε κάτι στο σκηνικό της αναμέτρησης, με τους γηπεδούχους να κερδίζουνε δίκαια.

Σχόλιο από SerresBasket: Δεν τίθεται αγωνιστική σύγκριση μεταξύ Πανσερραϊκού και Α.Ο.Σ. Οι «κόκκινοι» μετέτρεψαν το τοπικό ντέρμπι σε μονόλογο.

Ιακωβίδης και Χατζηανδρέου ήταν οι κορυφαίοι των «λιονταριών».

Άγγελος Μπετιχαβάς και Νούλης Καραμπατζιάκης αποτέλεσαν το τεχνικό δίδυμο των φιλοξενούμενων μετά την παραίτηση του Κώστα Δώδου από τον πάγκο του «τριφυλλιού».

Ο Καραμπατζιάκης αποφάσισε να αποχωρήσει από την ενεργό δράση λόγω σοβαρών ενοχλήσεων που αισθάνεται στη μέση (δισκοκήλη).

Διαιτητές: Δημάδης - Νέδογλου Α.

Δεκάλεπτα: 20-6, 40-19 (ημ.), 54-34, 69-42

Πανσερραϊκός (Ιωαννίδης): Πούλιος 7 (1), Ιακωβίδης 14 (1), Γεωργιανός 9 (1), Τερζής 4, Μπουτάκογλου 10 (2), Χατζηανδρέου 15, Μακαράς 6, Μπουρουτζόπουλος 4, Αλεξανδρίδης, Μωϋσίδης, Κουτρουβέλης, Αποστόλου.

Α.Ο.Σ (Μπετιχαβάς): Βιτανόπουλος 3, Αναστασιάδης 2, Γιαννούλης 7 (1), Στάμος 3, Χορτομάρης 5, Τσαούσης 2, Καρακώστας 10, Εμμανουήλ 9, Παπαδόπουλος 1, Σιγκ.

* ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (17/1/2015): ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ - ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ, Α.Ο.Σ - ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ