Σάββατο 20 Δεκεμβρίου 2014

ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ (ΕΦΗΒΟΙ - 10η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Πρώτος και καλύτερος

Πανσερραϊκός - Ίκαροι: 67-58

Στο κατάμεστο από κόσμο κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας ο Πανσερραϊκός επιβλήθηκε των Ικάρων με 67-58 καλύπτοντας το -3 από το παιχνίδι του πρώτου γύρου εξασφαλίζοντας έτσι την πρωτιά στον σερραϊκό όμιλο και παράλληλα την πρόκριση στην επόμενη φάση του πρωταθλήματος των εφήβων της ΕΚΑΣΑΜΑΘ.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο «κόκκινοι» και «κυανοκίτρινοι» μάχονταν για να επιβάλλουν τον ρυθμό τους στο παρκέ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 7-10 (4:24), με τον Παυλίδη να έχει σημειώσει 8 πόντους δημιουργώντας πολλά προβλήματα στην άμυνα των «λιονταριών». Η περίοδος έκλεισε με 13-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Πασχάλη Ρούλη ανέβασε την απόδοσή της πετυχαίνοντας 7-0 σερί (20-16, 7:15). Ο Σιδερίδης απειλούσε διαρκώς το αντίπαλο καλάθι, ο Μπόζης έδινε βοήθειες και ο Πανσερραϊκός φαινόταν να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο (25-20, 3:12). Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 28-26.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Βαγγέλη Σπυρίδη κατορθωσε να ισοφαρίσει σε 32-32 (6:16). Πάσιος και Σαμαράς ανέλαβαν δράση για τους γηπεδούχους και τα «λιοντάρια» ξέφυγαν στο σκορ με 38-32 (3:53) και 44-36 (1:37). Η περίοδος έληξε 47-39.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι «κυανοκίτρινοι» μείωσαν πολύ γρήγορα σε 47-43. Οι «κόκκινοι» όμως κατάφεραν να αυξήσουν την υπέρ τους διαφορά στο +8 (55-47, 4:41). Ο Πανσερραϊκός έδειχνε να έχει την εικόνα του νικητή, με τους Ικάρους μάλιστα να έχουν συμπληρώσει από νωρίς 5 ομαδικά φάουλ.

Οι αθλητές των «λιονταριών» ήταν αρκετά άστοχοι από τη γραμμή της «φιλανθρωπίας» και οι φιλοξενούμενοι εξαπέλυσαν την τελική τους αντεπίθεση. Ο Δημητρακάς προσπάθησε να βγάλει μόνος του «τα κάστανα απ' τη φωτιά» φέρνοντας την ομάδα του σε απόσταση αναπνοής από τον Πανσερραϊκό (55-53, 2:31). Οι Ίκαροι είχαν την ευκαιρία είτε να φέρουν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, είτε να να προσπεράσουν στο σκορ, αλλά υπέπεσαν σε καθοριστικό λάθος.

Ο παθιασμένος Σαμαράς με διαδοχικές εύστοχες προσπάθειες έδωσε «αέρα» 7 πόντων στους «κόκκινους» (60-53, 1:22). Εν συνεχεία ο Δημητρακάς διαμόρφωσε το 60-55, αλλά στις πλέον κρίσιμες βολές της αναμέτρησης ο Σιδερίδης ήταν εγγύηση (65-55, 39''). Ο Μηνάς με τρίποντο πέτυχε το 65-58 (20'') επιχειρώντας να κρατήσει ζωντανούς τους Ικάρους στην υπόθεση της πρόκρισης, οι οποίοι έπαιζαν δίχως τους Φραγκούλη, Παυλίδη και Δημητρακά (βγήκαν έξω με φάουλ), αλλά αυτό δεν κατέστη δυνατό μια και ο Πανσερραϊκός ήταν σοβαρός στα τελευταία δευτερόλεπτα της συνάντησης φτάνοντας δίκαια στο νικηφόρο αποτέλεσμα.

Σχόλιο από SerresBasket: Ο Πανσερραϊκός ήθελε περισσότερο το ματς και πήρε το ντέρμπι πανάξια.

M.V.P του παιχνιδιού ο Σαμαράς.

Ο Δημητρακάς θα «κλατάρει» λίαν συντόμως εάν δεν προφυλαχθεί, αφού ενισχύει τους άνδρες, τους εφήβους και τους παίδες των Ικάρων. Ο ταλαντούχος καλαθοσφαιριστής παρά τους 18 πόντους που σημείωσε δεν έπιασε τα γνωστά υψηλά στάνταρ απόδοσης. Ασφαλώς και δεν γίνεται να σκοράρει 30-40 πόντους σε κάθε παιχνίδι.

Οι κοντοί των «κυανοκίτρινων» δεν βοήθησαν την ομάδα τους (εξαίρεση απότελεσε ο Παυλίδης).

Τα «λιοντάρια» κυκλοφόρησαν καλύτερα τη μπάλα.

Αρκετά αμυντικά ριμπάουντ μάζεψε ο Σιδερίδης.

Πάσιος και Παυλίδης φέρθηκαν εντελώς ανώριμα στο δεύτερο ημίχρονο δεχόμενοι από μία τεχνική ποινή για «κοκορομαχία» με τον αθλητή του Πανσερραϊκού να κάθεται στον πάγκο, αφού είχε ήδη δεχθεί μία τεχνική ποινή στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης.

Διαιτητές: Δημάδης - Τσακιρίδης

Δεκάλεπτα: 13-16, 28-26 (ημ.), 47-39, 67-58

Πανσερραϊκός (Ρούλης): Καραπαναγιωτίδης 2, Μωϋσίδης 7, Σιδερίδης 16 (1), Δάφκος 4, Σαμαράς 19, Πάσιος 12, Παπαϊωάννου 2, Μπόζης 5, Ιωαννίδης, Καμήλαλης, Χατζής, Μαγγάογλου.

Ίκαροι (Σπυρίδης): Παυλίδης 12, Φραγκούλης 4, Μηνάς 12 (2), Δημητρακάς 18 (1), Ζλάτκος 8, Κωνσταντινίδης 4, Χατζηανδρέου, Σύρπας, Δούκας, Κάτος, Παπανίκος, Γκοντίδης.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ - ΙΚΑΡΟΙ: 67-58

ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ - Α.Ε.Σ: 68-57 (17-13, 32-24 [ημ.], 51-44, 68-57)

ΡΕΠΟ: ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ