Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (9η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Θεός» ο Α.Ο.Σ

Α.Ο.Σ - Άρης: 73-51

Δεν χάνουν στην έδρα τους οι «πράσινες» και αυτό το απέδειξαν οι αθλήτριες του Νίκου Κηρύκου και στη σημερινή συνάντηση με τον Άρη που διεξήχθη στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων.

Το «τριφύλλι» αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα στο πρώτο δεκάλεπτο κόντρα σε έναν αντίπαλο που έτρεχε ασταμάτητα. Οι Σερραίες προηγήθηκαν 13-8 (5:00), αλλά οι φιλοξενούμενες σημείωσαν 0-10 σερί (13-18, 2:23). Η περίοδος έκλεισε με 17-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχες ισοφάρισαν σε 24-24 (6:03), με τον Άρη όμως και πάλι να αποκτά πλεονέκτημα 4 πόντων (24-28, 4:07). Ο Α.Ο.Σ πίεσε στα τελευταία λεπτά της περιόδου ανατρέποντας την εις βάρος του κατάσταση (34-30).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η απόδοση των «πράσινων» κυμάνθηκε σε υψηλά επίπεδα. Το «τριφύλλι» ήλεγξε το ρυθμό, βελτίωσε σημαντικά την αμυντική του λειτουργία ξεφεύγοντας στο σκορ (46-35, 3:39). Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 51-36.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το σύνολο του Νίκου Κηρύκου έβλεπε το αντίπαλο καλάθι σαν βαρέλι και η διαφορά εκτινάχθηκε στο +31 (72-41, 4:34) χάρη κυρίως στα εύστοχα σουτ έξω από τη γραμμή των 6.75.

Έτσι ο Α.Ο.Σ έφτασε πολύ εύκολα στο νικηφόρο αποτέλεσμα.

Σχόλιο από SerresBasket: «Θεός» του πολέμου ο Άρης, αλλά σήμερα «Θεός» στο πεδίο της μάχης ήταν ο Α.Ο.Σ.

Εκπληκτικό δεύτερο ημίχρονο πραγματοποίησε η σερραϊκή ομάδα.

M.V.P. του παιχνιδιού η Νίκη Χωλοπούλου, η οποία έδωσε μεγάλη πνοή στο «τριφύλλι».

Φανταστική από την περιφέρεια η Ρίτσα Πρόικου.

Στις δύσκολες στιγμές του πρώτου μέρους η Μπακιρτζίδου βοήθησε αρκετά τον Α.Ο.Σ.

Εξαιρετική φουρνιά καλαθοσφαιριστριών διαθέτει ο Άρης. Παίκτριες 14-16 έτων που αν δουλέψουν σωστά τότε στο μέλλον ο σύλλογος της Θεσσαλονίκης θα επιστρέψει σίγουρα στην Α1.

Διαιτητές: Παζόλης - Παπαθωμά

Δεκάλεπτα: 17-21, 34-30 (ημ.), 51-36, 73-51

Α.Ο.Σ (Κηρύκος): Μαραγκού 9 (1), Γκλεζάκη 3, Πρόικου 21 (5), Χωλοπούλου Ν. 13 (2), Τζιαμπάζη 10 (2), Χωλοπούλου Μ. 4, Μπακιρτζίδου 11, Τόγα 2, Ιχτιάρη.

Άρης (Τζιότζιος): Σικαλίδου 2, Γιαννούτσιου 4, Τζιότζιου 6 (1), Τσινέκε Α. 5 (1), Ιγγλέζου 3 (1), Πολυχρόνου 6, Τσαμπάκου 9, Κιλαζίδου 5, Αντωνιάδου Σ. 5 (1), Τσινέκε Ε. 4, Αντωνιάδου Α. 2.

Α.Ο.Σ - ΑΡΗΣ: 73-51

ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ - ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ: 57-61

ΝΑΥΑΡΧΟΣ ΒΟΤΣΗΣ - ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ: 55-63

ΠΥΛΑΙΑ - ΟΛΥΜΠΙΑ ΛΑΡΙΣΑΣ: 50-71