Γ' ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (13η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Σερραϊκή Δύναμη

Ορφέας Ν. Σκοπού - Νεάπολη: 87-65

Αξιοποιώντας τον παράγοντα έδρα ο Ορφέας έκαμψε την αντίσταση της Νεάπολης.

Αναφορικά με την εικόνα της αναμέτρησης στο πρώτο δεκάλεπτο οι «ασπρόμαυροι» επιχείρησαν να επιβάλλουν το ρυθμό τους στο παρκέ πράγμα το οποίο κατάφεραν σε σημαντικό βαθμό αποκτώντας προβάδισμα 8 πόντων (13-5, 5:57). Η ομάδα του Φώτη Κοκολιού ήταν καλύτερη στο γήπεδο, με τον Πεχλιβάνη να αναλαμβάνει το βάρος στο σκοράρισμα. Η περίοδος έκλεισε με 28-24.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Νεάπολη αντεπιτέθηκε πετυχαίνοντας 0-10 σερί (28-34, 5:44). Οι Θεσσαλονικείς «χτύπησαν» τον Ορφέα μέσα στη ρακέτα, με τον Δέλλα να απειλεί διαρκώς το αντίπαλο καλάθι. Οι «ασπρόμαυροι» αποσυντονίσθηκαν σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους που ανέβηκαν αγωνιστικά και ψυχολογικά (35-42, 1:33). Ευτυχώς στο τελευταίο λεπτό της περιόδου οι γηπεδούχοι διόρθωσαν κάπως τα κακώς κείμενα (41-42).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ορφέας θυμήθηκε τον καλό του εαυτό περιορίζοντας σε ρόλο κομπάρσου τη Νεάπολη. Το σερραϊκό συγκρότημα με σωστή στρατηγική και άμυνα «μπετόν αρμέ» προηγήθηκε με 58-46 (3:00). Η περίοδος έληξε 66-51.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι «ασπρόμαυροι» «καθάρισαν» το ματς προσφέροντας και θέαμα στους φιλάθλους και η τελική διαφορά έφτασε σε υψηλά επίπεδα.

Σχόλιο από SerresBasket: Δεν γίνεται να τα περιμένουν όλα στον Ορφέα από τον Πεχλιβάνη (αυτό συνέβη στο πρώτο ημίχρονο και ειδικότερα στο δεύτερο δεκάλεπτο).

Όταν το παιχνίδι «στραβώνει» τότε κάνει την εμφάνισή της η μουρμούρα στους «ασπρόμαυρους».

Ευτυχώς στο δεύτερο ημίχρονο ο Ορφέας έπαιξε σαν ΟΜΑΔΑ και απλοποίησε τα πράγματα. Ο Κηπουρός έκανε τρομερή δουλειά στο «ζωγραφιστό» (ήταν ''on fire'' στη τρίτη περίοδο), ο Γκουτζιομήτρος ταλαιπώρησε αρκετά τους παίκτες που τον μαρκάρανε, ενώ ο Ιωσηφίδης με κλεψίματα και ασίστ βοήθησε ουσιαστικά την ομάδα του.

M.V.P: Κώστας Πεχλιβάνης

Διαιτητές: Παπαγεωργίου - Λαδάς

Δεκάλεπτα: 28-24, 41-42 (ημ.), 66-51, 87-65

Ορφέας (Κοκολιός): Πεχλιβάνης 28 (5), Ντίκογλου 2, Καβαργύρης 8, Σουλούγκας 3, Καντζουρίδης 2, Τσανάκας 7 (1), Ιωσηφίδης 2, Κηπουρός 17 (1), Γκουτζιομήτρος 16 (2), Αξιαρλής, Κουτσιαντζής.

Νεάπολη (Γκενόγλου): Θεολόγου 8, Τζουβάρας 5 (1), Κοσμίδης 15 (1), Σαχινίδης 11 (1), Δημητρόπουλος 5, Δέλλας 14, Ταουκίδης Α. 7, Ταουκίδης Χ., Μαγγανάρης, Ζησόπουλος, Κολοκυθάς, Παντούλας.

Ίκαροι - Μαντουλίδης: 59-56

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκληρώσανε τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις στον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος οι Ίκαροι, οι οποίοι υπερκέρασαν το εμπόδιο του αξιόμαχου Μαντουλίδη.

Οι Θεσσαλονικείς έβαλαν δύσκολα στους «κυανοκίτρινους» και ο αγώνας κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με το σύνολο του Στέργιου Ποργιόπουλου να κερδίζει ένα σημαντικό φάουλ στο τέλος, να μαζεύει καθοριστικό ριμπάουντ φτάνοντας στη πέμπτη σερί νίκη στη διοργάνωση.

Αρκετά λάθη έκανε το διαιτητικό δίδυμο. Μάλιστα ο Μαντουλίδης κατέθεσε ένσταση για καλάθι των Ικάρων που σύμφωνα με τους φιλοξενούμενους δεν έπρεπε να μετρήσει (στο 29').

Διαιτητές: Καλέσης - Σαρακενίδης

Δεκάλεπτα: 20-15, 37-31 (ημ.), 48-43, 59-56

Ίκαροι (Ποργιόπουλος): Τράκας 18 (4), Χορτομάρης 10 (2), Γρίψιος 12, Γκούτζιας 8, Παπαδόπουλος 4, Καλογεράτος 5 (1), Φραγκούλης 3 (1), Δημητρακάς, Στογίλκοβιτς, Χατζής.

Μαντουλίδης (Αλμπάνης): Λεμονάκης 5, Ρεφατλάρι 3(1), Καμάρας 10(1), Ανδρεάδης 6, Μπίλιος, Γκαβέζος 5(1), Χρηστίδης 19, Γαϊτανίδης, Θεοδωρίδης, Μπρόζος 5(1), Τσιακίρης, Αυλογιάρης 3(1).

ΙΚΑΡΟΙ - ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗΣ: 59-56

ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ - ΝΕΑΠΟΛΗ: 87-65

ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ - ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ: 74-69

ΖΕΦΥΡΟΣ - ΙΩΝΙΚΟΣ ΙΩΝΙΑΣ: 60-69