Τετάρτη 28 Ιανουαρίου 2015

Γ' ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (14η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Αλύγιστοι...

Ίκαροι - Μακεδονικός: 67-66

Ένας πόντος και να «καίει» για τους Ικάρους, οι οποίοι υπερκέρασαν το εμπόδιο του Μακεδονικού στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων σημειώνοντας την έκτη συνεχόμενη νίκη στη διοργάνωση.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να σκοράρουν από την περιφέρεια, αλλά στον αμυντικό τομέα παρουσιάσθηκαν προβλήματα. Η εναρκτήρια περίοδος έκλεισε με 20-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «κυανοκίτρινοι» δυνάμωσαν την άμυνά τους με τον Γρίψιο να κάνει καλή δουλειά. Οι Σερραίοι εξακολουθούσαν να απειλούν το αντίπαλο καλάθι εξασφαλίζοντας προβάδισμα 12 πόντων (40-28).

Στη διάρκεια της τρίτης περιόδου η ομάδα του Στέργιου Ποργιόπουλου βρέθηκε να προηγείται ακόμη και με 16 πόντους διαφορά. Οι φιλοξενούμενοι όμως αναδιοργανώθηκαν μειώνοντας σε 54-49.

Στις αρχές της τέταρτης περιόδου ο Μακεδονικός ισοφάρισε σε 54-54 και ο αγώνας απέκτησε άγρια ομορφιά. Ο Ηλίας Τράκας ήταν τελικά αυτός που έμελλε να καθορίσει την τύχη της αναμέτρησης. Ο αθλητής των Ικάρων κέρδισε φάουλ ευστοχώντας σε μία καθοριστική βολή. Στη τελευταία φάση του παιχνιδιού και υπό την ασφυκτική πίεση του χρόνου οι Θεσσαλονικείς επιχείρησαν τρίποντο, με την μπάλα να βρίσκει στο σίδερο.

Σχόλιο από SerresBasket: Η παραμονή πλέον είναι πολύ κοντά για τους Ικάρους.

Διαιτητές: Κατωτικίδης - Παπανικολάου

Δεκάλεπτα: 20-19, 40-28 (ημ.), 54-49, 67-66

Ίκαροι (Ποργιόπουλος): Καλογεράτος 12 (2), Τράκας 16 (2), Χορτομάρης 15 (3), Δημητρακάς 2, Γκούτζιας 13, Παπαδόπουλος 2, Γρίψιος 7 (1), Βουρλίδας, Φραγκούλης, Στογίλκοβιτς, Κάτος.

ΙΚΑΡΟΙ - ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ: 67-66

ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ - ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗΣ: 76-63

ΠΟΛΥΓΥΡΟΣ - ΕΥΚΑΡΠΙΑ: 64-72

ΖΕΦΥΡΟΣ - ΝΕΑΠΟΛΗ: 71-62