Κυριακή 4 Ιανουαρίου 2015

ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ (ΠΑΙΔΕΣ - 14η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Διαστημικοί» Ίκαροι

Πανσερραϊκός - Ίκαροι: 59-80

Πραγματοποιώντας εντυπωσιακή εμφάνιση οι Ίκαροι συνέτριψαν τον Πανσερραϊκό καταλαμβάνοντας οριστικά την πρώτη θέση στον σερραϊκό όμιλο, με την ομάδα του Βασίλη Χρυσανθίδη να μετράει 14 νίκες σε 14 αναμετρήσεις. Τόσο οι «κυανοκίτρινοι», όσο και οι «κόκκινοι» προκρίθηκαν στη δεύτερη φάση του πρωταθλήματος.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα οι φιλοξενούμενοι προκάλεσαν «σοκ» στους γηπεδούχους, κάνοντας «εκρηκτικό» ξεκίνημα (0-14, 5:05). Οι Ίκαροι επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους στο παρκέ κυριαρχώντας σε άμυνα κι επίθεση. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 7-20.

Στην επόμενη περίοδο τα «λιοντάρια» προσπάθησαν να ανασυνταχθούν μειώνοντας σε 26-33 (2:14). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 27-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «κυανοκίτρινοι» διατηρούσαν τον έλεγχο του παιχνιδιού (31-43, 6:00), με το σύνολο του Βαγγέλη Σαμαρά να πλησιάζει κάπως στο σκορ (38-45, 2:33), αλλά το σημαντικό 0-8 σερί που σημείωσε το συγκρότημα του Βασίλη Χρυσανθίδη στα τελευταία δύο λεπτά της περιόδου είχε ως αποτέλεσμα το +15 υπέρ των Ικάρων (38-53).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι όχι μόνο δεν απειλήθηκαν από τους αντιπάλους τους, αλλά αντιθέτως οι «κυανοκίτρινοι» κατόρθωσαν να ανεβάσουν τη διαφορά σε δυσθεώρητα ύψη (50-71, 4:19) κατακτώντας το ροζ φύλλο αγώνος με θριαμβευτικό τρόπο.

Σχόλιο από SerresBasket: Μετά το τέλος της συνάντησης ο προπονητής των Ικάρων, Βασίλης Χρυσανθίδης δήλωσε τα εξής:

«Το σκορ τα λέει όλα. Θα ήθελα όμως δοθείσης της ευκαιρίας να πω κάποια πράγματα. Πριν από μικρό χρονικό διάστημα κάποιοι δήλωσαν ότι η ομάδα τους είναι ομάδα 4 μηνών. Αυτό είναι ψέμα. Τα παιδιά αυτά που παίζουν στον Πανσερραϊκό είναι δικά μας παιδιά, παιδιά της Ένωσης του σερραϊκού μπάσκετ, παιδιά που τα δουλέψαμε χρόνια εμείς και μας τα κλέψανε δίχως να έχουν ίχνος αξιοπρέπειας».

Φανταστικοί ήταν οι Ίκαροι εντός των 4 γραμμών του γηπέδου «ισοπεδώνοντας» τον Πανσερραϊκό, που φάνηκε σαφώς επηρεασμένος από τις διακοπές των Χριστουγέννων.

Οι «κυανοκίτρινοι» κυκλοφόρησαν εξαιρετικά τη μπάλα και η τριπλέτα, Ζλάτκος - Κάτος - Δημητρακάς, «οργίασε» στο παρκέ.

Μωϋσίδης - Τσιαντής πάλεψαν από πλευράς Πανσερραϊκού, αλλά δεν είχαν βοήθειες από τους συμπαίκτες τους.

Μια χαλούσε, μια έφτιαχνε ο ηλεκτρονικός πίνακας στο κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας. Απίστευτες καταστάσεις.

Διαιτητές: Δημάδης - Νέδογλου Α.

Δεκάλεπτα: 7-20, 27-36 (ημ.), 38-53, 59-80

Πανσερραϊκός (Σαμαράς): Ξακουστός 5 (1), Μωϋσίδης 21, Τσιαντής 20, Ιωαννίδης Δ. 8, Μητκώνης 2, Πλατνάρης 2, Χατζής 1, Μπόζης, Ιωαννίδης Κ., Καρυπίδης, Νίσκας, Τζουμαλάκης.

Ίκαροι (Χρυσανθίδης): Πισπιλής 2, Ζλάτκος 18, Κάτος 15 (2), Δημητρακάς 28 (1), Φραγκούλης 8 (2), Δούκας 6, Γκουτίδης 3 (1), Γρίψιος, Τοπάλης, Κοπίλης.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ - ΙΚΑΡΟΙ: 59-80

ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ - ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ: 61-25

Α.Ο.Σ - Α.Ε.Σ: 46-44 (14-22, 21-31 [ημ.], 33-43, 46-44, Γρηγοράκος 16π., Τζουμαϊλής 14π., Παπούρης 8π. - Μπάτζος 17π., Τζεβελέκος 9π., Βεργίδης 9π.) (χτες)

ΒΙΣΑΛΤΗΣ ΝΙΓΡΙΤΑΣ - ΗΡΑΚΛΕΙΑ: 32-49 (χτες)