Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (11η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Μπήκε με το καλό ο νέος χρόνος για το «τριφύλλι»
Α.Ο.Σ - Ασπίδα Ξάνθης: 68-40

Καλή αρχή για το 2015 πραγματοποίησε ο Α.Ο.Σ, ο οποίος επικράτησε της Ασπίδας Ξάνθης στην αναμέτρηση που έλαβε χώρα στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων.

Οι «πράσινες» ήταν εντυπωσιακές στο πρώτο δεκάλεπτο αποκτώντας από πολύ νωρίς απόσταση ασφαλείας από τις φιλοξενούμενες (11-3, 7:22). Το «τριφύλλι» παίζοντας όμορφο μπάσκετ ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους (19-6, 4:28), ενώ η λήξη της πρώτης περιόδου βρήκε τις γηπεδούχες στο +20 (29-9).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «πράσινες» χαλάρωσαν αδικαιολόγητα και η Ασπίδα αναθάρρησε. Οι Θρακιώτισσες με αντεπίθεση διαρκείας κατάφεραν να μειώσουν σε 38-29 (1:31). Η περίοδος έκλεισε με 40-29.

Στο τρίτο δεκάλεπτο αμφότερες οι ομάδες υπέπεσαν σε αρκετά λάθη, «σπάζοντας» τα καλάθια. Το συγκρότημα του Νίκου Κηρύκου σκόραρε μετά από 6 ολόκληρα λεπτά. Εν συνεχεία ο Α.Ο.Σ δείχνοντας περισσότερο συγκεντρωμένος στο παρκέ κατόρθωσε να διευρύνει το προβάδισμά του (52-34).

Στη τέταρτη περίοδο οι Σερραίες έτρεξαν αρκετά και δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στις Θρακιώτισσες που δεν απέφυγαν τη συντριβή.

Σχόλιο από SerresBasket: Φινάλε πρώτου γύρου στο πρωτάθλημα της Α2 με τον Α.Ο.Σ να παραμένει αήττητος στο «σπίτι» του πράγμα το οποίο ασφαλώς είναι πολύ ευχάριστο. Είναι όμως επιτακτική ανάγκη στο δεύτερο γύρο οι «πράσινες» να φορτσάρουν και στους εκτός έδρας αγώνες για να «σκαρφαλώσουν» πιο ψηλά στο βαθμολογικό πίνακα.

Όσο αφορά τη σημερινή συνάντηση δεν τίθεται θέμα σύγκρισης μεταξύ του «τριφυλλιού» και της Ασπίδας. Οι γηπεδούχες είχαν σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή τους απόρροια και των διακοπών των Χριστουγέννων.

Πρόικου και Τζιαμπάζη ήταν οι διακριθείσες από πλευράς Α.Ο.Σ.

Διαιτητές: Τσανακτσίδης - Τζιόπανος

Δεκάλεπτα: 29-9, 40-29 (ημ.), 52-34, 68-40

Α.Ο.Σ (Κηρύκος): Μαραγκού 4, Ανδρεάδη 2, Τόγα 5 (1), Μπακιρτζίδου 2, Τζιαμπάζη 11 (3), Χωλοπούλου Ν. 6, Χωλοπούλου Μ. 12, Πρόικου 19 (5), Γκλεζάκη 7, Ιχτιάρη.

Ασπίδα Ξάνθης (Καρά Αχμέτ Νεδήμ): Μεχμέτ - Ούστα 2, Καραλίδου Σ. 9 (1), Παπαευαγγέλου 5 (1), Παπαδοπούλου 4, Αντώνογλου 9, Μαμαλίγκατζη 2, Παπαχρυσοβέργη 6, Ζιώγα 3 (1), Καραλίδου Β., Χαλκίδου, Ψωμαδοπούλου.

Α.Ο.Σ - ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ: 68-40

ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ - ΟΛΥΜΠΙΑ ΛΑΡΙΣΑΣ: 56-49

ΝΑΥΑΡΧΟΣ ΒΟΤΣΗΣ - ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ: 45-82

ΠΥΛΑΙΑ - ΗΡΑΚΛΗΣ: 50-47