Σάββατο 28 Φεβρουαρίου 2015

Α1 ΑΝΔΡΩΝ ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΠΛΕΪ-ΑΟΥΤ, 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Έσκασε ο διάολος»

Α.Ο.Σ - Αρίων Ξάνθης: 57-54

Ο Α.Ο.Σ είναι εδώ. Οι «πράσινοι» γεύτηκαν για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα τη χαρά της νίκης στο συναρπαστικό παιχνίδι με τον Αρίωνα Ξάνθης και μπορούν να ελπίζουν στη παραμονή τους στη κατηγορία, αρκεί βέβαια να μαζέψουν κι άλλα ροζ φύλλα στους τρεις εναπομείναντες αγώνες.

Σχετικά με την εξέλιξη του σκορ αρχικά στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι διατηρούσαν ισχνό προβάδισμα (11-9, 5:06), με τον Εμμανουήλ να είναι ασταμάτητος. Τα σοβαρά όμως λάθη από πλευράς «τριφυλλιού», κυρίως στο κατέβασμα της μπάλας, έδωσαν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να αποκτήσουν πλεονέκτημα 7 πόντων (12-19, 2:42). Η περίοδος έληξε 15-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Άγγελου Μπετιχαβά ανασυντάχθηκε και προηγήθηκε με 24-23 (6:13). Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 29-28.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Αρίωνας ήταν εντυπωσιακός σημειώνοντας 0-12 σερί (29-40, 5:28). Ο Παπαδόπουλος με δύο συνεχόμενα τρίποντα μείωσε σε 35-40 (4:14), αλλά οι Ξανθιώτες εκμεταλλευόμενοι πάλι κάποιες ολιγωρίες του Α.Ο.Σ αύξησαν τη διαφορά στο +11 (37-48, 2:52). Η περίοδος έκλεισε με 41-48.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Σερραίοι με όπλο τη δυνατή τους άμυνα αντεπιτέθηκαν (46-49, 52-53). Ο Καρακώστας εξελίχθηκε σε ηγετική φυσιογνωμία για τους «πράσινους». Ο γκαρντ του Α.Ο.Σ πετυχαίνοντας καθοριστικό τρίποντο διαμόρφωσε το 55-53 (51''). Οι Θρακιώτες με τον Φώτη που ευστόχησε σε μία βολή έκαναν το 55-54 (40'').

Στην εξέλιξη του αγώνα Α.Ο.Σ και Αρίωνας έχασαν από μία επίθεση και 15 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε της συνάντησης ο Γιαννούλης επιδεικνύοντας ολύμπια ψυχραιμία από τη γραμμή της «φιλανθρωπίας» σημείωσε το 57-54.

Μετά το τάιμ-άουτ που κάλεσε ο προπονητής κ. Αρβανιτίδης, οι φιλοξενούμενοι επιχείρησαν να στείλουν το ματς στην παράταση αποτυγχάνοντας όμως στη τελευταία κρίσιμη προσπάθεια.

Σχόλιο από SerresBasket: Υπάρχει ακόμη ελπίδα για τον Α.Ο.Σ. Μπράβο στους αθλητές και το προπονητικό τιμ για τη σημαντική νίκη.

Για να αποκτήσει όμως πραγματική αξία για το «τριφύλλι» το σημερινό θετικό αποτέλεσμα, οι «πράσινοι» πρέπει να δουλέψουν πολύ σκληρά και να περιορίσουν στο ελάχιστο τα λάθη (τα περισσότερα στα οποία υπέπεσαν σήμερα οι καλαθοσφαιριστές του σερραϊκού συγκροτήματος ήταν παιδαριώδη), όπως επίσης και να βελτιώσουν το ποσοστό τους στις ελεύθερες βολές.

Διαιτητές: Δημάδης - Νέδογλου Α.

Δεκάλεπτα: 15-21, 29-28 (ημ.), 41-48, 57-54

Α.Ο.Σ (Μπετιχαβάς): Γιαννούλης 8, Στάμος 4 (1), Χορτομάρης 3 (1), Παπαδόπουλος 12 (2), Καρακώστας 16 (2), Εμμανουήλ 14, Τσαούσης, Βιτανόπουλος, Αναστασιάδης.

Αρίωνας (Αρβανιτίδης): Νταβουλτζόπουλος 5, Ανδρέου 3, Δάτσης 6, Ερμείδης 19 (2), Λεπίδας 2, Βλάχος 4, Καρτάλης 3, Φώτης 6, Αποστόλου 6 (1), Παϊτάρης.