Γ' ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (15η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Άστραψε και βρόντηξε» ο Ορφέας - «Έσπασε» το σερί των Ικάρων

Μακεδονικός - Ορφέας Ν. Σκοπού: 55-72

«Άστραψε και βρόντηξε» στη Θεσσαλονίκη ο Ορφέας. Η ομάδα του Φώτη Κοκολιού συνέτριψε τον Μακεδονικό, με τον Χρήστο Κηπουρό να πραγματοποιεί φανταστική εμφάνιση.

Οι «ασπρόμαυροι» μπήκαν δυνατά στο παρκέ κατορθώνοντας να επιβάλλουν τον ρυθμό τους. Το πρώτο δεκάλεπτο κύλησε πολύ καλά για τους φιλοξενούμενους και η περίοδος ολοκληρώθηκε με 11-23.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ορφέας συνέχισε να προπορεύεται στο σκορ, με τους γηπεδούχους να μαζεύουν κάπως τη διαφορά (30-35).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Σερραίοι απειλούσαν διαρκώς το αντίπαλο καλάθι και η περίοδος έκλεισε με 43-58.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι «ασπρόμαυροι» διαχειρίσθηκαν σωστά την υπέρ τους διαμορφωθείσα κατάσταση αποχωρώντας θριαμβευτές από τον αγωνιστικό χώρο.

Διαιτητές: Ξέρας - Κετούλας

Δεκάλεπτα: 11-23, 30-35 (ημ.), 43-58, 55-72

Ορφέας (Κοκολιός): Πεχλιβάνης 18 (4), Καβαργύρης 4 (7ρ.), Σουλούγκας 7 (1), Καδής 2, Κηπουρός 26 (3), Γκουτζιομήτρος 15 (8ρ), Καντζουρίδης, Ντίκογλου, Ιωσηφίδης, Αξαρλής, Τσανάκας, Κουτσιαντζής.

Ευκαρπία - Ίκαροι: 72-53

Ως μαγική εικόνα θα μπορούσε να χαρακτηριστεί το τελικό σκορ της αποψινής αναμέτρησης των Ικάρων με την Ευκαρπία.

Οι «κυανοκίτρινοι» πάλεψαν σκληρά κόντρα στους Θεσσαλονικείς, με το συγκρότημα του Στέργιου Ποργιόπουλου να προηγείται με 3 πόντους στο 25'.

Οι γηπεδούχοι ήταν αρκετά εύστοχοι σε αντίθεση με τους Ικάρους που έχασαν αρκετά ελεύθερα σουτ.

Η διαφορά αυξήθηκε σημαντικά στη τέταρτη περίοδο όταν ο προπονητής των «κυανοκίτρινων» επέλεξε να δώσει χρόνο συμμετοχής στους νεαρούς καλαθοσφαιριστές της σερραϊκής ομάδας.

Η σημερινή ήττα έβαλε τέρμα στο εντυπωσιακό νικηφόρο σερί των Ικάρων.

Διαιτητές: Κατρακάρης - Μπακάλης

Δεκάλεπτα: 20-12, 33-28 (ημ.), 48-43, 72-53

'Ικαροι (Ποργιόπουλος): Στογίλκοβιτς 2, Γρίψιος 7 (1), Τράκας 12 (1), Χορτομάρης 10 (2), Γκούτζιας 16, Παπαδόπουλος, Καλογεράτος 4, Φραγκούλης 2, Βουρλίδας, Κάτος, Καραμπέκης, Δούκας.