Σάββατο 14 Φεβρουαρίου 2015

ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ (ΕΦΗΒΟΙ, ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ - 4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Έπεσε αμαχητί

Πανσερραϊκός - Αρίων Ξάνθης: 69-100

Δίχως νίκη παραμένει στη τελική φάση του πρωταθλήματος ο Πανσερραϊκός, ο οποίος δεν έπεισε με την εμφάνισή του στο παιχνίδι με τον Αρίωνα Ξάνθης αποτυγχάνοντας να εξασφαλίσει το ροζ φύλλο αγώνος.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν «φουριόζοι» στο παρκέ και προηγήθηκαν 0-7 (8:41). Τα «λιοντάρια» σοβαρεύθηκαν, πλησίασαν στο καλάθι (10-12, 4:14) και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 17-21.

Στο επόμενο δεκάλεπτο οι «κόκκινοι» ισοφάρισαν σε 21-21 (7:56), αλλά οι Θρακιώτες σημείωσαν 0-10 σερί αποκτώντας σημαντικό πλεονέκτημα (21-31, 5:29). Το συγκρότημα του Πασχάλη Ρούλη μείωσε σε 28-33 (3:20), με το σύνολο όμως του Χρήστου Παπαδόπουλου να διατηρεί απόσταση ασφαλείας από τους γήπεδουχους με τη λήξη της περιόδου (30-40).

Στο δεύτερο ημίχρονο μόνο μια ομάδα υπήρχε στο γήπεδο κι αυτή ήταν ο Αρίωνας. Οι φιλοξενούμενοι αύξησαν την διαφορά στο +20 (38-58) και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 50-69.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο σκηνικό της συνάντησης, με τους φιλοξενούμενους να σημειώνουν με εμφατικό τρόπο το διπλό στο κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας.

Σχόλιο από SerresBasket: Δεν λειτούργησε ο μπασκετικός εγωϊσμός των αθλητών του Πανσερραϊκού, αφού το να δέχεσαι από τον ίδιο αντίπαλο 100 πόντους και μέσα στο «σπίτι» σου δεν είναι διόλου τιμητικό.

Καλοδουλεμένη ομάδα ο Αρίωνας κέρδισε δίκαια τα «λιοντάρια».