Σάββατο 7 Μαρτίου 2015

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΠΛΕΪ-ΟΦ, 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Μετά κόπων και βασάνων ο Πανσερραϊκός - Ήττα για Ρούπελ

Πανσερραϊκός - Φιλία Ορεστιάδας: 60-49

Δεν αξίζει ιδιαίτερης κριτικής ο αγώνας μεταξύ του Πανσερραϊκού και της Φιλίας Ορεστιάδας. Τα «λιοντάρια» για 32 λεπτά ήταν εκτός τόπου και χρόνου, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται σε εκείνο το χρονικό σημείο του παιχνιδιού με 43-44.

Ευτυχώς οι γηπεδούχοι κατόρθωσαν να ξυπνήσουν από τον λήθαργο πετυχαίνοντας 11-0 σερί (54-44, 4:46) φτάνοντας τελικά στο νικηφόρο αποτέλεσμα.

Σχόλιο από SerresBasket: Τη χειρότερη εντός έδρας εμφάνισή τους στο φετινό πρωτάθλημα πραγματοποίησαν σήμερα οι «κόκκινοι».

Ο Σπύρος Ιωαννίδης εμπιστεύθηκε αρκετούς παίκτες που δεν έχουν μεγάλο χρόνο συμμετοχής, οι οποίοι όμως δεν άδραξαν την ευκαιρία που τους δόθηκε από τον προπονητή τους. Οι καλαθοσφαιριστές του Πανσερραϊκού ήταν άνευροι, άτολμοι στην επίθεση, δίχως διάθεση να παλέψουν για το ριμπάουντ πιστεύοντας ότι η φανέλα αρκεί για να κατακτηθεί το ροζ φύλλο αγώνος.

Η είσοδος του Ιακωβίδη στο παρκέ έδωσε πνοή στον Πανσερραϊκό.

Μπράβο στην ελλιπή Ορεστιάδα για την προσπάθεια που κατέβαλε στον αγωνιστικό χώρο.

Διαιτητές: Κατρακάρης - Παναγιωτίδης

Δεκάλεπτα: 12-9, 23-21 (ημ.), 41-38, 60-49

Πανσερραϊκός (Ιωαννίδης): Αποστόλου 1, Ιακωβίδης 10 (2), Δημητρόπουλος 2, Σαμαράς 2, Κουτρουβέλης 18, Μπουτάκογλου 9, Χατζηανδρέου 8, Γιαβρόπουλος 2, Μπουρουτζόπουλος 8, Αλεξανδρίδης, Χρηστίδης, Μωϋσίδης.

Φιλία Ορεστιάδας (Ουζουνίδης): Φαλάγγας 14 (2), Κατσαβριάς 9, Χερκελετζής 9 (2), Κοντούρης 10 (1), Θεοδωρίδης 7 (1), Κιηγμάς, Γιαννακουδάκης, Σιμιτσάκης.

Ρούπελ Σιδηροκάστρου - Α.Ε. Κομοτηνής: 57-67

Το τελικό σκορ του παιχνιδιού που διεξήχθη στο Σιδηρόκαστρο ανάμεσα στο Ρούπελ και τη Κομοτηνή αδικεί τους γηπεδούχους.

Το «οχυρό» έπιασε καλή απόδοση κόντρα στη πρωτοπόρο ομάδα της Α1, η οποία ζορίσθηκε αρκετά για να κάνει το διπλό.

Άτυχος στάθηκε ο Σκαλιστής. Ο αθλητής των «μπλε» αποχώρησε από το παρκέ στο τρίτο δεκάλεπτο λόγω προβλήματος στον αστράγαλο.

Διαιτητές: Δημάδης - Νέδογλου Α.

Δεκάλεπτα: 16-12, 26-24 (ημ.), 39-40, 57-67

Ρούπελ (Γρεασίδης - Σπανός): Σκαλιστής 2, Δαλαγκόζης 9 (1), Γρεασίδης 7 (1), Παρίσης 7, Μάντζιος 9 (3), Ντούντος 8, Τοπολίγκας 11, Βεζύρης 4, Γιάκονιουκ, Βεντούζης, Καμπέρης, Δαμιανάκος.

* Οι πόντοι του αγώνα είναι από το: sport-sidirokastro.blogspot.gr

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ - ΦΙΛΙΑ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ: 60-49

ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ - Α.Ε. ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ: 57-67
ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ - ΘΥΕΛΛΑ ΦΕΡΩΝ: 88-69