Σάββατο 28 Μαρτίου 2015

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΠΛΕΪ-ΑΟΥΤ, 4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Πικρό αντίο

Α.Ο.Σ - Εθνικός Αλεξανδρούπολης: 59-62

Οδυνηρή ήττα γνώρισε ο Α.Ο.Σ στο κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας από τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης και το «τριφύλλι» υποβιβάζεται στην Α2 κατηγορία της Ένωσης.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στον αγωνιστικό χώρο (2-6, 11-14). Η περίοδος έκλεισε με 16-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σύνολο του Άγγελου Μπετιχαβά προσπέρασε στο σκορ με 24-23 (5:40). Η περίοδος έληξε 33-31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «πράσινοι» υπερτερώντας σε άμυνα κι επίθεση προηγήθηκαν 42-37 (4:19) και  48-41 (1:32). Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 48-43.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Α.Ο.Σ  μπλόκαρε. Οι αθλητές της σερραϊκής ομάδας επιχείρησαν αρκετά τρίποντα αποτυγχάνοντας να περάσουν τη μπάλα μέσα στη ρακέτα. Ο Εθνικός εκμεταλλεύθηκε το άγχος των γηπεδούχων και παίζοντας απλό μπάσκετ κατόρθωσε να μπει στη θέση του οδηγού (48-52, 7:15, 53-58: 3:05).

Το «τριφύλλι» προσπάθησε στο τέλος να στείλει το ματς στη παράταση για να ψάξει εκεί τη νίκη με τη διαφορά των 12 πόντων, αλλά το σουτ που έκανε ο Αναστασιάδης έξω από τη γραμμή των 6.75 στην εκπνοή του παιχνιδιού δεν ήταν εύστοχο.

Σχόλιο από SerresBasket: Μετά από 2 εξαιρετικές σεζόν η ομάδα του Α.Ο.Σ έζησε φέτος μια πολύ δυσάρεστη εμπειρία με τη πτώση της στη χαμηλότερη κατηγορία.

Όπως απεδείχθη το ολικό «λίφτιγκ» που έγινε στους «πράσινους» το περασμένο καλοκαίρι επηρέασε αρνητικά την πορεία τους στη διοργάνωση της Α1.

Οι διοικούντες του συλλόγου πρέπει να στηρίξουν το ανδρικό τμήμα καλαθοσφαίρισης για να επιστρέψει δριμύτερο.

Φρένο αντί για γκάζι πάτησε ο Α.Ο.Σ στο τέταρτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.

Τα πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ στοίχισαν στο «τριφύλλι».

Οι αντίπαλοι γνώριζαν ότι ο Εμμανουήλ αποτελεί πηγή κινδύνου και το μαρκάρισμα πάνω στον παίκτη του Α.Ο.Σ ήταν στενό.

Ούτε 50 φίλαθλοι δεν βρέθηκαν στο γήπεδο. Κρίμα...

Διαιτητές: Δημάδης - Νέδογλου Ζ.

Δεκάλεπτα: 16-21, 33-31 (ημ.), 48-43, 59-62

Α.Ο.Σ (Μπετιχαβάς): Βιτανόπουλος 9 (3), Αναστασιάδης 5 (1), Στάμος 5 (1), Καρακώστας 18 (1), Εμμανουήλ 13 (1), Καραμπατζιάκης 9 (3), Τσαούσης, Γιαννούλης.

Εθνικός Αλεξανδρούπολης: Παπαλαμπίδης 12, Τελούδης 8 (1), Θεοχαρίδης 10, Δεληδήμος 4, Ξένος 13 (2), Οικονόμου 6, Σιταρίδης 7 (1), Δαλακούρας.

Α.Ο.Σ - ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ: 59-62

ΡΕΠΟ: ΑΡΙΩΝ ΞΑΝΘΗΣ