Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (19η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Πήρε το ντέρμπι

Α.Ο.Σ - Ολύμπια Λάρισας: 61-58

Αξιοποίησε τον παράγοντα έδρα ο Α.Ο.Σ επικρατώντας της Ολύμπιας Λάρισας στο ντέρμπι της 19ης αγωνιστικής.

Αναφορικά με την εικόνα της αναμέτρησης οι «πράσινες» κατάφεραν να επιβάλουν τον ρυθμό τους στον αγωνιστικό χώρο προηγούμενες με 15-8 και 18-10 στο πρώτο δεκάλεπτο. Η περίοδος έληξε 25-15.

Στο δεκάλεπτο που ακολούθησε το «τριφύλλι» έχοντας καλή κυκλοφορία μπάλας και διαβάζοντας σωστά το παιχνίδι των φιλοξενούμενων αύξησε το προβάδισμά του στο +19 (38-19). Οι δύο ομάδες πήραν την άγουσα για τα αποδυτήρια με το σκορ στο 40-25.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχες έπαθαν «μπλακ-άουτ» δίνοντας έτσι την ευκαρία στην Ολύμπια να αντεπιτεθεί. Οι Λαρισαίες μείωσαν σημαντικά την εις βάρος τους διαφορά (41-33, 43-39, 45-44). Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με 50-46.

Στη τέταρτη περίοδο οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν σε 51-51 (7:00). Α.Ο.Σ και Ολύμπια «σχοινοβατούσαν» σε τεντωμένο σχοινί (56-55, 58-58) και τα πάντα κρίθηκαν στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα.

Η Γκλεζάκη με 2 βολές πέτυχε το 60-58 (22'). Οι Θεσσαλές απέτυχαν να σκοράρουν, ενώ η Μπακιρτζίδου από τη γραμμή της «φιλανθρωπίας» διαμόρφωσε το 61-58 (5''). Στη τελευταία φάση του παιχνιδιού η Χαβαλέ επιχείρησε το τρίποντο από τη γωνία κάνοντας όμως «air-ball».

Σχόλιο από SerresBasket: Ευτυχώς γλίτωσε το «έμφραγμα» ο Α.Ο.Σ. Το συγκρότημα του Νίκου Κηρύκου έπαιξε πολύ όμορφο μπάσκετ στο πρώτο μέρος, αλλά μετά οι γηπεδούχες παρουσιάσθηκαν «άδειες» στο παρκέ.

«Έσπασε» η γκίνια και το «τριφύλλι» πήρε ένα ντέρμπι φέτος στο γήπεδό του κόντρα σε έναν αντίπαλο που βρίσκεται πιο ψηλά στο βαθμολογικά πίνακα.

Η Μαρία Χωλοπούλου δεν ενίσχυσε εκ νέου τις «πράσινες» λόγω προβλήματος, ενώ και η Πρόικου δεν αγωνίσθηκε εξαιτίας τραυματισμού.

Διαιτητές: Μπακάλης - Κολοκυθάς

Δεκάλεπτα: 25-15, 40-25 (ημ.), 50-46, 61-58

Α.Ο.Σ (Κηρύκος): Μαραγκού 12 (1), Τόγα 4 (1), Μπακιρτζίδου 10, Τζιαμπάζη 10 (3), Χωλοπούλου 13 (2), Γκλεζάκη 12, Ανδρεάδη.

Ολύμπια (Λιάκος): Καψοκόλη 1, Σουλιώτη 4, Σπυροπούλου 2, Χαβαλέ 22 (3), Κουτσουνούρη 18, Καλλίδη 11 (1), Ράπτη, Κυριτσάκα.

Α.Ο.Σ-ΟΛΥΜΠΙΑ ΛΑΡΙΣΑΣ:  61-58

ΠΥΛΑΙΑ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ:  55-38

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ-ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ:  51-67

ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ-ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ:  55-41