Κυριακή 29 Μαρτίου 2015

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (21η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Πανάξιος νικητής

Α.Ο.Σ - Ηρακλής: 42-31

Με ιδανικό τρόπο ολοκλήρωσε τις εντός έδρας αγωνιστικές του υποχρεώσεις στο φετινό πρωτάθλημα ο Α.Ο.Σ, ο οποίος επικράτησε εύκολα του Ηρακλή στο ΔΑΚ Σερρών.

Οι «πράσινες» προηγήθηκαν στο 7' με 12-6, ενώ η εναρκτήρια περίοδος έληξε 16-8.

Στην επόμενη περίοδο οι γηπεδούχες κυριάρχησαν πλήρως στο παρκέ αποκτώντας πλεονέκτημα 15 πόντων (25-10, 5:20). Το δεκάλεπτο έκλεισε με ντάμπλ-σκορ (30-15).

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν παίχθηκε μπάσκετ υψηλών αξιώσεων (36-22 τελείωσε η τρίτη περίοδος), με το «τριφύλλι» να κερδίζει πανάξια τις φιλοξενούμενες.

Σχόλιο από SerresBasket: Με σύνθεση ανάγκης αγωνίσθηκε ο Α.Ο.Σ λόγω των απουσιών των Μαραγκού, Χωλοπούλου Ν., Χωλοπούλου Μ. και Πρόικου.

Η Θάλεια Μαραγκού παρακολούθησε την ανάμετρηση από τον πάγκο της σερραϊκής ομάδας κρατώντας πατερίτσες. Ο τραυματισμός της έμπειρης γκαρντ στη συνάντηση με τον Άρη απεδείχθη πολύ σοβαρός, μια και έπαθε ζημιά στους χιαστούς, αλλά και στον μηνίσκο. Η αθλήτρια του «τριφυλλιού» αναμένεται να μπει στο χειρουργείο το καλοκαίρι.

Απαράδεκτη συμπεριφορά επέδειξε ο τεχνικός του Ηρακλή, Γιώργος Ατακτίδης (παλιός καλαθοσφαιριστής του Πανσερραϊκού), ο οποίος μετά το φινάλε του ματς επιτέθηκε λεκτικά στον προπονητή του Α.Ο.Σ, Νίκο Κηρύκο.

Οι πιστοί φίλαθλοι του «τριφυλλιού» πρέπει να κάνουν 6 μήνες υπομονή για να ξαναδούν επίσημο αγώνα στις Σέρρες.

Διαιτητές: Χρυσάφης - Χατζημπαλίδης

Δεκάλεπτα: 16-8, 30-15 (ημ.), 36-22, 42-31

Α.Ο.Σ (Κηρύκος): Ανδρεάδη 8, Τόγα 5, Μπακιρτζίδου 11, Τζιαμπάζη 3 (1), Γκλεζάκη 15, Μητσίδου, Ιχτιάρη, Μήτσαλα.

Ηρακλής (Ατακτίδης): Σιδηροπούλου 2, Στάμπη 3 (1), Οικονόμου 2, Κατσαμούρη 3, Ξανθοπούλου 1, Παπαρδέλα 8, Ντάλα 4, Λογδανίδου 4, Σολωμού 4, Τσάντα.

Α.Ο.Σ - ΗΡΑΚΛΗΣ: 42-31

ΠΥΛΑΙΑ - ΑΡΗΣ: 61-68

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ - ΟΛΥΜΠΙΑ ΛΑΡΙΣΑΣ: 48-61

ΝΑΥΑΡΧΟΣ ΒΟΤΣΗΣ - ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ: 56-50