Κυριακή 22 Μαρτίου 2015

Γ' ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (21η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Μια ντουζίνα νίκες για Ορφέα - «Σφράγισαν» την παραμονή οι Ίκαροι

Ορφέας Ν. Σκοπού - Ζέφυρος: 83-81

Μετά από ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη αγώνα ο Ορφέα υπερκέρασε το εμπόδιο του μαχητικού Ζέφυρου συμπληρώνοντας έτσι μια ντουζίνα νίκες στο φετινό πρωτάθλημα.

Αναφορικά με την εικόνα της αναμέτρησης οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ μέχρι τα μισά της πρώτης περιόδου (12-10). Οι Θεσσαλονικείς πετυχαίνοντας 0-8 σερί προηγήθηκαν 12-18 και το δεκάλεπτο έληξε 16-23.

Στο ξεκίνημα της επόμενης περιόδου η διαφορά υπέρ των φιλοξενούμενων αυξήθηκε στο +10 (16-26). Ευτυχώς οι «ασπρόμαυροι» ανασυντάχθηκαν και αντεπιτέθηκαν άμεσα. Το συγκρότημα του Φώτη Κοκολιού έκανε την ολική επαναφορά (31-30, 4:59) και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 43-37.

Στη τρίτη περίοδο ο Ορφέας απέκτησε προσωρινά απόσταση ασφαλείας από τον Ζέφυρο (51-41, 7:27), με τους Θεσσαλονικείς να μη τα παρατάνε ισοφαρίζοντας σε 56-56 (1:01). Το δεκάλεπτο έκλεισε με 58-56.

Στο τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι βρέθηκαν με την πλάτη στο τοίχο (60-65, 5:55). Οι «ασπρόμαυροι» συγκεντρώθηκαν και προσπέρασαν στο σκορ (67-65, 4:35). Στα τελευταία λεπτά της συνάντησης η αγωνία «χτύπησε» κόκκινο (76-71, 2:20, 76-76, 1:22). Το ροζ φύλλο αγώνος κρίθηκε στη «ρουλέτα» των βολών (80-79, 82-79, 82-81). 5 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε του παιχνιδιού ο Τσανάκας με μία εύστοχη βολή διαμόρφωσε το 83-81. Οι γηπεδούχοι παίζοντας καλή άμυνα δεν επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να σουτάρουν και το ματς έληξε με νικητή τον Ορφέα.

Σχόλιο από SerresBasket: Πολύ παραγωγικό ήταν το αποψινό παιχνίδι μεταξύ του Ορφέα και του Ζέφυρου.

Οι δύο ομάδες πάλεψαν σκληρά μέχρι τέλους για τη κατάκτηση της νίκης.

Πεχλιβάνης και Κηπουρός σήκωσαν την ομάδα στους ώμους τους.

Δεν τα πήγε καλά το διαιτητικό δίδυμο (δύο τεχνικές ποινές εις βάρος των «ασπρόμαυρων» στο πρώτο ημίχρονο [η πρώτη δικαιολογημένη], 3 φάουλ στον Κηπουρό κι ενώ δεν είχε τελειώσει το δεύτερο δεκάλεπτο, χτύπημα του Σουλάκη στον Τσανάκα στο δεύτερο ημίχρονο που πέρασε απαρατήρητο από τους ρέφερι).

Κλωναράς - Μυλωνάς δημιούργησαν πολλά προβλήματα μέσα στο «ζωγραφιστό». Ο Σουλάκης ήταν «καυτός» στη τελευταία περίοδο του παιχνιδιού, ενώ και ο Τσιμπής «φόρτωσε» με πόντους το καλάθι των γηπεδούχων.

Μετά την ολοκλήρωση του αγώνα ο προπονητής του Ζέφυρου, κ. Κοντονάσιος κάπνιζε έξω από το κλειστό γυμναστήριο προσπαθώντας να ηρεμήσει.

Δεν λέει να ησυχάσει ο Ορφέας από τους τραυματισμούς, με τον Καδή να αποχωρεί από το παρκέ στο πρώτο ημίχρονο (πιθανό τράβηγμα).

Διαιτητές: Κατρακάρης - Μπακάλης

Δεκάλεπτα: 16-23, 43-37 (ημ.), 58-56, 83-81

Ορφέας (Κοκολιός): Πεχλιβάνης 30 (3), Ντίκογλου 4, Καβαργύρης 9, Σουλούγκας 8 (2), Καντζουρίδης 2, Τσανάκας 8 (1), Ιωσηφίδης 2, Κηπουρός 20, Αξιαρλής, Καδής, Γκουτζιομήτρος.

Ζέφυρος (Κοντονάσιος): Τσιμπής 18 (4), Μυλωνάς 8, Αλεξανδρίδης 8 (1), Σουλάκης 23 (6), Σταυρίδης 8, Κλωναράς 13, Καραΐσκος 3 (1), Σπάχος, Παπούδος, Κλουντζός.

Ίκαροι - Τιτάνες Δράμας: 67-65

«Σφράγισαν» την παραμονή τους στη Γ' Εθνική οι Ίκαροι μετά τη νίκη που σημείωσαν στη συνάντηση με τους Τιτάνες Δράμας.

Ο αγώνας στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων ήταν αμφίρροπος με τους φιλοξενούμενους που «καίγονταν» για το διπλό να απειλούν τους γηπεδούχους.

Διαιτητές: Τσούλης - Γκρέκος

Δεκάλεπτα: 17-11, 33-32 (ημ.), 49-45, 67-65

Ίκαροι (Ποργιόπουλος): Στογίλκοβιτς , Γρίψιος 11, Χατζής, Τράκας 17(1), Χορτομάρης 6, Γκούτζιας 3, Παπαδόπουλος 15, Καλογεράτος 5(1), Φραγκούλης, Γεωργιανός 10(1), Κάτος.

Τιτάνες Δράμας (Γρηγοριάδης): Μανιώτης 8(1), Καρατσομπάνης 11, Τοσουνίδης 18, Υφαντόπουλος 4, Εξουζίδης 12, Γρηγοριάδης 12(2), Χατζηνικολάου.

ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ - ΖΕΦΥΡΟΣ: 83-81

ΙΚΑΡΟΙ - ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ: 67-65

ΕΥΚΑΡΠΙΑ - ΙΩΝΙΚΟΣ ΙΩΝΙΑΣ: 63-52

ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ - ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗΣ: 54-52