Κυριακή 29 Μαρτίου 2015

Γ' ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (22η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Τιτάνας» Ορφέας - Αποτυχία των Ικάρων στη Σταυρούπολη

Τιτάνες Δράμας - Ορφέας Ν. Σκοπού: 75-76
Ντέρμπι με τα όλα του ήταν ο αποψινός αγώνας στη Δράμα μεταξύ των Τιτάνων και του Ορφέα. Καθ' όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τους γηπεδούχους να θέλουν τη νίκη για να διατηρήσουν τις όποιες ελπίδες είχαν για τη παραμονή και τους φιλοξενούμενους να παλεύουν για το διπλό προκειμένου να πλησιάσουν ακόμη περισσότερο τον Ιωνικό Ιωνίας.

10 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της αναμέτρησης οι «ασπρόμαυροι» είχαν προβάδισμα τριών πόντων (73-76). Οι Δραμινοί κέρδισαν φάουλ, ενώ ταυτόχρονα ο Τσανάκας χρεώθηκε με τεχνική ποινή από τους διαιτητές. Οι Τιτάνες εκτέλεσαν συνολικά τρεις βολές ευστοχώντας στις δύο μειώνοντας σε 75-76.

Στη τελευταία φάση του παιχνιδιού οι Τιτάνες επιχείρησαν σουτ, η μπάλα μπήκε και βγήκε από το καλάθι του Ορφέα και το συγκρότημα του Φώτη Κοκολιού πανηγύρισε το νικηφόρο αποτέλεσμα.

Διαιτητές: Παπαγερίδης - Ρούκας

Δεκάλεπτα: 18-15, 33-32 (ημ.), 53-52, 75-76

Ορφέας (Κοκολιός): Πεχλιβάνης 21 (1), Κηπουρός 13, Γκουτζιομήτρος 21, Ιωσηφίδης 2, Καβαργύρης 7, Σουλούγκας 12 (2), Τσανάκας, Καντζουρίδης, Κουτσιαντζής, Ντίκογλου.

Σταυρούπολη - Ίκαροι: 81-76

Όπως στο παιχνίδι με τον Ζέφυρο, έτσι και στο σημερινό οι Ίκαροι ήταν  μπροστά στο σκορ για 30 λεπτά, αλλά στη τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι έκαναν την ανατροπή.

Διαιτητές: Κατρακάρης - Μπακάλης

Δεκάλεπτα: 22-25, 40-42 (ημ.), 54-57, 81-76

Ίκαροι (Ποργιόπουλος): Γρίψιος 14 (4), Τράκας 21 (1), Χορτομάρης 6 (2), Παπαδόπουλος 15, Γεωργιανός 14, Καλογεράτος 6 (2), Φραγκούλης, Γκούτζιας. Κάτος.

ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ - ΙΚΑΡΟΙ: 81-76

ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ - ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ: 75-76

ΝΕΑΠΟΛΗ - ΕΥΚΑΡΠΙΑ: 48-85

ΖΕΦΥΡΟΣ - ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ: 62-64 (παρ.) (51-51 κ.α.)

ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ - ΠΟΛΥΓΥΡΟΣ: 50-79