Σάββατο 14 Μαρτίου 2015

ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ (ΠΑΙΔΕΣ - ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ, 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Βήμα τίτλου

Ίκαροι - Ένωση Καβάλας: 67-49

Δεν δυσκολεύθηκαν ιδιαίτερα οι Ίκαροι να κάμψουν την αντίσταση της Ένωσης Καβάλας στον αγώνα που διεξήχθη σήμερα στο κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας.

Οι «κυανοκίτρινοι» από τις πρώτες στιγμές της συνάντησης έδειξαν ποιος είναι το αφεντικό στο παρκέ (9-2, 7:54). Η εναρκτήρια περίοδος έκλεισε με 18-9. Στο επόμενο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (27-13, 6:11). Η περίοδος έληξε 40-24.

Στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης οι Ίκαροι διατηρούσαν διαρκώς απόσταση ασφαλείας από τους φιλοξενούμενους (54-38 σκορ τρίτης περιόδου) εξασφαλίζοντας με άνεση τη νίκη.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο 31' ο Δημητρακάς τραυματίσθηκε σοβαρά στο δεξί πόδι και εγκατέλειψε τον αγωνιστικό χώρο. Ο αθλητής της σερραϊκής ομάδας αποχώρησε από το γήπεδο υποβασταζόμενος λίγα λεπτά πριν την ολοκλήρωση του παιχνιδιού.

Διαιτητές: Δημάδης - Τσακιρίδης

Δεκάλεπτα: 18-9, 40-24 (ημ.), 54-38, 67-49

Ίκαροι (Χρυσανθίδης): Ζλάτκος 13, Κάτος 14 (3), Δημητρακάς 22, Φραγκούλης 8 (2), Βουρλίδας 8, Δούκας 2, Γρίψιος, Γκουτίδης, Πισπίλης.

Ένωση Καβάλας (Κάτσικας): Πόρλου 2, Τεμεκονίδης 12 (1), Σταυρόπουλος 2, Αργυρίου 5, Λαζαρίδης 17 (3), Πρασίνης 9, Σαχαρίδης 2, Χρήσιμος.

ΙΚΑΡΟΙ - ΕΝΩΣΗ ΚΑΒΑΛΑΣ: 67-49

ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ - ΑΣΠΙΣ ΞΑΝΘΗΣ: 75-61