Σάββατο 18 Απριλίου 2015

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΠΛΕΪ-ΟΦ)

Αντάξιος της ιστορίας του

Πανσερραϊκός - Α.Ε. Κομοτηνής: 58-63

Μετά από ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι ο Πανσερραϊκός υπέστη εντός έδρας ήττα από την Α.Ε. Κομοτηνής, η οποία προβιβάσθηκε στη Γ' Εθνική. Τα «λιοντάρια» τα έδωσαν όλα στον αγωνιστικό χώρο για την κατάκτηση της νίκης παίζοντας για την ιστορία του συλλόγου.

Αναφορικά με την εικόνα της συνάντησης οι γηπεδούχοι ήταν χάρμα οφθαλμών στο πρώτο δεκάλεπτο. Το συγκρότημα του Σπύρου Ιωαννίδη επέβαλε πλήρως το ρυθμό του στο παρκέ,  με τους αντιπάλους να τα έχουν χαμένα. Οι «κόκκινοι» προηγήθηκαν με 11-2 στα μισά της περιόδου, ενώ στο 9' η διαφορά «σκαρφάλωσε» στο +14 (22-8). Η περίοδος έληξε 22-13.

Στο 14' ο Πανσερραϊκός ήταν μπροστά στο σκορ με 26-18. Από εκείνο όμως το χρονικό σημείο κι έπειτα οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους σημειώνοντας 0-12 σερί (1:42). Η περίοδος έκλεισε με 29-30.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Σερραίοι προσπαθούσαν με «νύχια και με δόντια» να κρατηθούν μέσα στο παιχνίδι (31-35, 36-40, 38-44). Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 43-46.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο τα «λιοντάρια» μετέτρεψαν το 45-51 (8:20) σε 53-52 (6:00), ενώ στο 34' το σκορ ήταν 56-54. Πανσερραϊκός και Κομοτηνή πάλεψαν σκληρά μέχρι τελικής πτώσεως, με τους Θρακιώτες να αποδεικνύονται πιο ψύχραιμοι και περισσότερο τυχεροί στα τελευταία λεπτά του ματς (το 56-54 έγινε 56-63) κάνοντας το τεράστιο διπλό ανόδου.

Σχόλιο από SerresBasket: Μπράβο στον Πανσερραϊκό που δεν έδωσε δικαιώματα με την εμφάνισή του σε εχθρούς και φίλους. Όπως είπε και ο Χρήστος Ιακωβίδης στους συμπαίκτες του στο καθιερωμένο «ζντο» πριν το τζάμπολ: «Κανείς δεν μας χαρίστηκε, παίζουμε για τη νίκη» και αυτό έπραξαν οι «κόκκινοι».

Συγχαρητήρια στην Αθλητική Ένωση Κομοτηνής για την άνοδό της στη Γ' Εθνική.

Ο Χονδρόπουλος ήταν ο M.V.P του αγώνα.

Η άμυνα ζώνης ζόρισε αρκετά τους γηπεδούχους.

Κόσμος από Κομοτηνή, Καβάλα και Αλεξανδρούπολη βρέθηκε στο κλειστό γυμναστήριο της Κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων.

Πανηγύρισαν με τη ψυχή τους τη σπουδαία επιτυχία οι παίκτες και το προπονητικό τιμ της Α.Ε. Κομοτηνής.

Σε σοβαρά λάθη υπέπεσε ο δεύτερος διαιτητής της συνάντησης, κ. Μπακάλης, ο οποίος μάλιστα χρέωσε με 5ο φάουλ τον Γιαβρόπουλο στο τέταρτο δεκάλεπτο κι ενώ το φάουλ το έκανε ο Μπουρουτζόπουλος. Στο 38' τα ομαδικά φάουλ ήταν 5-1 εις βάρος του Πανσερραϊκού.

Διαιτητές: Παπαγερίδης - Μπακάλης

Δεκάλεπτα: 22-13, 29-30 (ημ.), 43-46, 58-63

Πανσερραϊκός (Ιωαννίδης): Ιακωβίδης 12 (1), Γεωργιανός 16 (1), Τερζής 3, Μπουτάκογλου 7, Μπουρουτζόπουλος 6, Χατζηανδρέου 8 (1), Γιαβρόπουλος 6, Αλεξανδρίδης.

Α.Ε. Κομοτηνής (Στοάκης): Θεοδωρίδης 2, Χονδρόπουλος 22 (3), Μεχμέτ-Τσαούς 6 (2), Κουτσοβασίλης 13 (1), Σιμάκης 8, Χατζηπαυλίδης 9 (1), Καναράς 3, Βακρινός, Κοτσαρίδης.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ - Α.Ε. ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ: 58-63

ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ - ΘΥΕΛΛΑ ΦΕΡΩΝ: 20-0 α.α.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ - ΦΙΛΙΑ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ: 20-0 α.α.