Κυριακή 5 Απριλίου 2015

Γ' ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (23η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Καλό Πάσχα για Ορφέα και Ικάρους

Ορφέας Ν. Σκοπού - Σταυρούπολη: 95-67

Απολαυστικός ήταν ο Ορφέας στην αναμέτρηση με τη Σταυρούπολη. Οι «ασπρόμαυροι» πιάνοντας υψηλά στάνταρ απόδοσης σημείωσαν ευρεία νίκη επί των Θεσσαλονικέων.

Ήδη από το πρώτο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Φώτη Κοκολιού κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ με 14-5 (5:15) και 25-14 (1:17). Η περίοδος έκλεισε με 30-18.

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου οι φιλοξενούμενοι δείχνοντας απειλητικές διαθέσεις μείωσαν σε 30-25. Οι γηπεδούχοι σοβαρεύθηκαν πετυχαίνοντας 11-0 σερί (41-25, 7:05). Το δεκάλεπτο έληξε 52-37.

Στη τρίτη περίοδο ο Ορφέας προηγήθηκε με 64-39 (6:03), με τη Σταυρούπολη να περιορίζεται σε ρόλο κομπάρσου. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 75-52.

Στη τέταρτη περίοδο οι Σερραίοι «κυνήγησαν» τη κατοστάρα, με τους νεαρούς καλαθοσφαιριστές των «ασπρόμαυρων» να ξεδιπλώνουν το ταλέντο τους στο παρκέ.

Σχόλιο από SerresBasket: Καταπληκτική εμφάνιση έκανε απόψε ο Ορφέας διαλύοντας τη Σταυρούπολη.

Σε 15 τρίποντα ευστόχησαν οι γηπεδούχοι.

«Καυτός» ήταν έξω από τη γραμμή των 6.75 ο Κουτσιαντζής.

Διαιτητές: Παπαγεωργίου - Σαρακενίδης

Δεκάλεπτα: 30-18, 52-37 (ημ.), 75-52, 95-67

Ορφέας (Κοκολιός): Πεχλιβάνης 23 (4), Ντίκογλου 5, Καβαργύρης 8, Σουλούγκας 3, Κουτσιαντζής 9 (3), Καντζουρίδης 1, Τσανάκας 8 (2), Καδής 9 (3), Αξιαρλής 2, Κηπουρός 23 (3), Γκουτζιομήτρος 4, Ιωσηφίδης.

Σταυρούπολη (Τσακίρης): Ρουμπής 14, Κοτζαμπάσης 13 (1), Βλάχος 9, Δελόγλου 2, Μπακαβός 4, Τσαβλίδης 15 (3), Στάσας 8, Παπανικολάου 2, Τεντζίδης.

Ίκαροι - Ελευθερούπολη: 71-45

Με όπλο τη δυνατή τους άμυνα οι Ίκαροι «στραγγάλισαν» την Ελευθερούπολη κατακτώντας εύκολα το ροζ φύλλο αγώνος.

Διαιτητές: Δαμίγος - Παπαδόπουλος

Δεκάλεπτα: 28-12, 40-27 (ημ.), 55-35, 71-45

Ίκαροι: Στογίλκοβιτς, Γρίψιος 10, Τράκας 8(2), Χορτομάρης 12 (4), Γκούτζιας 3, Παπαδόπουλος 10, Καλογεράτος 7(1), Φραγκούλης 2, Βουρλίδας 6, Γεωργιανός 8, Κάτος 5.

ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ - ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ: 95-67

ΙΚΑΡΟΙ - ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ: 71-45

ΖΕΦΥΡΟΣ - ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ: 60-56

ΠΟΛΥΓΥΡΟΣ - ΙΩΝΙΚΟΣ ΙΩΝΙΑΣ: 69-77

ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ - ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ: 59-57