Κυριακή 3 Μαΐου 2015

Γ' ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (25η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Ήττα για Ορφέα - Νίκη για Ικάρους

Ορφέας Ν. Σκοπού - Ιωνικός Ιωνίας: 69-78

Με νίκη ήθελε να ολοκληρώσει ο Ορφέας τις εντός έδρας αγωνιστικές του υποχρεώσεις στο φετινό πρωτάθλημα, αλλά αυτός ο στόχος δεν επετεύχθη μια και το ροζ φύλλο κατέληξε στον Ιωνικό.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν αρχικά με 4-0. Εν συνεχεία οι Θεσσαλονικείς «έτρεξαν» 0-8 σερί (4-8), με το συγκρότημα του Φώτη Κοκολιού να «απαντά» άμεσα (10-8, 4:18). Η περίοδος έκλεισε με 17-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Σερραίοι απέκτησαν πλεονέκτημα 7 πόντων (26-19, 5:40). Ο Ιωνικός ανασυντάχθηκε ισοφαρίζοντας σε 26-26 (2:25). Η περίοδος έληξε 34-32.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι αντίπαλοι ανέβασαν την απόδοσή τους (37-43, 5:40, 40-47, 3:22, 42-52, 2:35). Η περίοδος τελείωσε με 53-62.

Στη τέταρτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν απόσταση ασφαλείας από τον Ορφέα (55-67, 7:48). Οι «ασπρόμαυροι» δυνάμωσαν την άμυνα τους μειώνοντας σε 67-73 (3:27). Το καθαρό μυαλό μυαλό όμως έλειπε από τους καλαθοσφαιριστές της σερραϊκής ομάδας στα τελευταία κρίσιμα λεπτά της συνάντησης κι έτσι οι Θεσσαλονικείς σημείωσαν το διπλό.

Σχόλιο από SerresBasket: Ο Ιωνικός πέρασε νικηφόρα από τον Νέο Σκοπό. Ο Τερσενίδης με εύστοχα σουτ από κοντινή απόσταση έκανε ζημιά στους γηπεδούχους στο πρώτο ημίχρονο, ο Παναγιώτου ήταν ασταμάτητος στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ ο Φλιάτης Ι. πρόσφερε πολύτιμες βοήθειες στην ομάδα του.

Τα «φαρμακερά» τρίποντα των φιλοξενούμενων σε καθοριστικά χρονικά σημεία της αναμέτρησης «πλήγωσαν» τους Σερραίους.

Τα ατού του Ορφέα δεν «τράβηξαν» ιδιαίτερα σήμερα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι «ασπρόμαυροι» αγωνίσθηκαν δίχως τους Χατζηπέτρου, Ντίκογλου και Καβαργύρη (ανέβασε υψηλό πυρετό και νοσηλεύεται στο Γενικό Νοσοκομείο Σερρών). Ως εκ τούτου Κηπουρός και Γκουτζιομήτρος έπαιξαν στη θέση «5».

Σε ένα ματς δίχως βαθμολογικό ενδιαφέρον οι διαιτητές τα έκαναν «μαντάρα» αδικώντας με τις εσφαλμένες αποφάσεις τους στο δεύτερο ημίχρονο το σύνολο του Φώτη Κοκολιού (ο κ. Εκιζόγλου υπέπεσε σε αρκετά λάθη).

2:13 πριν την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου ο Ιωσηφίδης επιχείρησε δίποντο. Ο υψηλόσωμος παίκτη του Ιωνικού, Καρούζος έκανε φάουλ στον Ιωσηφίδη, ο οποίος σωριάσθηκε στο παρκέ. Η παράβαση δεν καταλογίσθηκε από τους διαιτητές και ο αθλητής του Ορφέα διαμαρτυρήθηκε στους ρέφερι δεχόμενος τεχνική ποινή. Ο Ιωσηφίδης βγήκε εκτός εαυτού και απεβλήθη με ντισκαλιφιέ από τον κ. Εκιζόγλου.

6:03 πριν το τέλος του αγώνα ο Κηπουρός τιμωρήθηκε με τεχνική ποινή για διαμαρτυρία, με τον πάουερ-φοργουρντ του Ορφέα να ζητάει το δίκιο του από τους διαιτητές, αφού δεν δόθηκε καθαρό φάουλ σε προσπάθεια για σουτ από το high-post.

Το SerresBasket πάντα πρωτοπόρο «εγκαινίασε» το Live με εικόνα και ήχο Pre Game, Half Time Game και Post Game Show. Κώστας Πεχλιβάνης, Δημήτρης Τσανάκας και Φώτης Κοκολιός μίλησαν σε ζωντανή μετάδοση στο SerresBasket.

Διαιτητές: Εκιζόγλου - Σαρακενίδης

Δεκάλεπτα: 17-13, 34-32 (ημ.), 53-62, 69-78

Ορφέας (Κοκολιός): Πεχλιβάνης 14 (2), Σουλούγκας 10 (1), Κουτσιαντζής 3 (1), Καντζουρίδης 2, Τσανάκας 9 (3), Καδής 12 (2), Κηπουρός 12, Γκουτζιομήτρος 7, Ιωσηφίδης, Αξιαρλής.

Ιωνικός (Μπαξεβάνης): Ρούζιος 6, Τερσενίδης 16, Παναγιώτου 15 (2), Ζεϊμπέκης 3 (1), Παπαβασιλείου 7, Φλιάτης Ι. 15 (1), Φλιάτης Γ. 10 (1), Καρούζος 6, Ακριτίδης.

Ίκαροι - Νεάπολη: 73-63

Αξιοποιώντας τον παράγοντα έδρα οι Ίκαροι επιβλήθηκαν της Νεάπολης στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων.

Διαιτητές: Τζαμάκου - Ζιώγας

Δεκάλεπτα: 12-18, 36-26 (ημ.), 48-43, 73-63

Ίκαροι: Γρίψιος 4, Τράκας 13 (1), Χορτομάρης 14 (3), Γκούτζιας 2, Παπαδόπουλος 18, Καλογεράτος 3, Φραγκούλης 3 (1), Δημητρακάς 12 (1), Βουρλίδας, Κάτος 4.

Νεάπολη (Γκένογλου): Λουλουδιάδης 8 (1), Θεολόγου 5, Τζουβάρας 3 (1), Κοσμίδης 17 (1), Κολοκυθάς, Παντούλας, Σαχινίδης 10 (1), Δημητρόπουλος, Δέλλας 13 (1), Ταουκίδης 4, Τσαλικίδης 3 (1), Χατζηστεφάνου.