Σάββατο 26 Σεπτεμβρίου 2015

ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ (ΠΑΙΔΕΣ - 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Άνοιξε η αυλαία του πρωταθλήματος

Α.Ο.Σ - Α.Ε.Σ: 50-46

Με το δεξί ξεκίνησε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στο φετινό πρωτάθλημα ο Α.Ο.Σ, ο οποίος υπέταξε την Α.Ε.Σ.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης αμφότερες οι ομάδες πάλευαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους στο παρκέ, με τους «πράσινους» να ξεφεύγουν στο σκορ με 16-10. Το τέλος της εναρκτήριας περιόδου βρήκε το «τριφύλλι» στο +3 (16-13).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σύνολο του Παναγιώτη Σπανού αντεπιτέθηκε εξασφαλίζοντας προβάδισμα 8 πόντων (16-24). Οι γηπεδούχοι ανασυντάχθηκαν κατορθώνοντας να πλησιάσουν σε απόσταση αναπνοής (26-27). Η περίοδος έκλεισε με 26-28.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Α.Ο.Σ ανέκτησε την πρωτοπορία στο σκορ και η περίοδος έληξε 35-32.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι «πράσινοι» απέκτησαν μια σχετική απόσταση ασφαλείας από τους φιλοξενούμενους (41-33, 46-38) και παρά την προσπάθεια που έκανε η Α.Ε.Σ να ξαναμπεί στο παιχνίδι το «τριφύλλι» πανηγύρισε το νικηφόρο αποτέλεσμα.

Σχόλιο από SerresBasket: Δίκαιη η επικράτηση του Α.Ο.Σ κόντρα στην Α.Ε.Σ που είχε στη σύνθεσή της αθλητές μικρότερης ηλικίας.

Ο ταλαντούχος ηγέτης των «πράσινων», Τζουμαϊλής πρέπει να είναι πιο πειθαρχημένος και να καταλάβει ότι το μπάσκετ είναι ομαδικό άθλημα.

Εξαιρετικός από πλευράς φιλοξενούμενων ο Δημάδης.

Η γκρίνια των γονέων στη κερκίδα κάνει κακό στα ίδια τα παιδιά τους που αγωνίζονται.

Διαιτητές: Δημάδης - Νέδογλου Ζ.

Δεκάλεπτα: 16-13, 26-28 (ημ.), 35-32, 50-46

Α.Ο.Σ (Δώδος): Καρανικόλας 10 (3), Γκουτραμανίδης 4, Κυρίτσης 8, Τζουμαϊλής 20, Καβακλιώτης 2, Δόγκας 2, Σιμόπουλος 4, Αρβανιτίδης, Δήμου, Σμυρναίος, Ουζούνης, Αστανάστας.

Α.Ε.Σ (Σπανός): Σπένδας 2, Μαντζαρίδης 8 (1), Βαρούτης 2, Μορφακίδης 4, Δημάδης 21, Ξανθόπουλος 6, Ματανάς 1, Μάγειρας 2, Αθανασίου, Πλακανδάρας, Μαρμαρέλλης, Κοβανίδης.