Τετάρτη 23 Σεπτεμβρίου 2015

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Ήττα-αποκλεισμός για το «τριφύλλι»

Α.Ο.Σ - ΠΑΣ Γιάννινα: 58-63

Μετά από ένα συναρπαστικό σε εξέλιξη παιχνίδι ο Α.Ο.Σ υποχρεώθηκε σε εντός έδρας ήττα από τον ΠΑΣ Γιάννινα αποχαιρετώντας το θεσμό του Κυπέλλου.

Οι «πράσινες» ήταν εντυπωσιακές στη μεγαλύτερη διάρκεια της πρώτης περιόδου παίζοντας άμυνα για σεμινάριο. Mε πρωτεργάτρια τη Μπακιρτζίδου οι γηπεδούχες εξασφάλισαν πλεονέκτημα 11 πόντων (13-2, 3:31).

Το κλείσιμο όμως του δεκαλέπτου δεν ήταν ό,τι καλύτερο για το σερραϊκό συγκρότημα, αφού οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να μειώσουν σε 13-10.

Στη δεύτερη περίοδο το «τριφύλλι» βρέθηκε στο +7 (19-12, 8:10), αλλά από εκείνο το χρονικό σημείο κι έπειτα η ομάδα του Γιώργου Χίτζιου «βραχυκύκλωσε» στην επίθεση δίνοντας έτσι τη δυνατότητα στο σύνολο του Γιώργου Σιαμέτρη να κάνει την ολική ανατροπή (21-22, 3:53), με τη Ντόγκου να «πληγώνει» τον Α.Ο.Σ από τη περιφέρεια. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 26-31.

Στη τρίτη περίοδο ο ΠΑΣ Γιάννινα φάνηκε να ελέγχει πλήρως τον ρυθμό της αναμέτρησης (29-38, 7:47, 33-41, 4:51).Οι Ηπειρώτισσες κυριάρχησαν στα ριμπάουντ, η Μεντεσίδου πετύχαινε απίθανα καλάθια έχοντας βοηθό στο σκοράρισμα την έμπειρη Σαρηγιαννίδου.

Ο Α.Ο.Σ βρέθηκε με τη πλάτη στο τοίχο, αλλά η Μαρία Χωλοπούλου αναλαμβάνοντας πρωταγωνιστικό ρόλο στο παρκέ συνέβαλε τα μέγιστα έτσι ώστε το «τριφύλλι» να εξαπολύσει τρομερή αντεπίθεση σημειώνοντας 11-0 σερί. Το δεκάλεπτο έληξε 44-41.

Στη τέταρτη περίοδο το ματς ήταν για γερά νευρά. Οι γηπεδούχες ήταν μπροστά στο σκορ με 48-41. Το τέταρτο φάουλ της Νίκης Χωλοπούλου επηρέασε αρνητικά τις «πράσινες» (ο Γιώργος Χίτζιος την προστάτευσε για μικρό χρονικό διάστημα στον πάγκο). Ο ΠΑΣ αντέδρασε άμεσα μπαίνοντας στη θέση του οδηγού (50-51, 5:05).

Κάθε φορά που ο Α.Ο.Σ προσπαθούσε να περιορίσει τις φιλοξενούμενες αυτές «ξεγλιστρούσαν» (51-55, 53-57, 55-60).

15 δευτερόλεπτα πριν την εκπνοή του παιχνιδιού οι «πράσινες» είχαν την ευκαιρία να φέρουν ισοφαρίσουν στο σκορ, αλλά η Μπακιρτζίδου αστόχησε μέσα από τη ρακέτα.

Εν συνεχεία η Σαρηγιαννίδου με 1/2 βολές διαμόρφωσε το 58-61, ενώ στην επόμενη φάση η Νίκη Χωλοπούλου δεν ευστόχησε στο σουτ τριών πόντων που επιχείρησε. Η Σαρηγιαννίδου από τη γραμμή της «φιλανθρωπίας» σημείωσε το τελικό 58-63 και το ροζ φύλλο αγώνος κατέληξε στον ΠΑΣ.

Σχόλιο από SerresBasket: Κι όμως μπορούσε ο Α.Ο.Σ να πάρει τη νίκη, αλλά στις λεπτομέρειες ήταν καλύτερες οι φιλοξενούμενες.

3:41 πριν το τέλος του ματς Τζιαμπάζη και Μπακιρτζίδου τραυματίσθηκαν (η πρώτη δέχθηκε χτύπημα στο λαιμό, ενώ η δεύτερη αντιμετώπισε πρόβλημα στο αριστερό πόδι) και αμφότερες οι αθλήτριες της σερραϊκής ομάδας ξάπλωσαν στο παρκέ με τον ιατρό του αγώνα να παράσχει τις πρώτες βοήθειες στις παίκτριες. Στη συγκεκριμένη φάση ο ΠΑΣ πέτυχε καλάθι, με τους διαιτητές να μη διακόπτουν τη συνάντηση.

Διαιτητές: Τσανακτσίδης - Τζιοπάνος

Δεκάλεπτα: 13-10, 26-31 (ημ.), 44-41, 58-63

Α.Ο.Σ (Χίτζιος): Τόγα 5 (1), Μπακιρτζίδου 12, Τζιαμπάζη 3 (1), Χωλοπούλου Ν. 11 (1), Χωλοπούλου Μ. 22 (1), Γκλεζάκη 5 (1), Πρόικου.

ΠΑΣ Γιάννινα (Σιαμέτης): Ντόγκου 19 (5), Βαλάκου 2, Γιωτίκα 2, Μεντεσίδου 18 (3), Σαρηγιαννίδου 22 (1), Λαδοπούλου, Παπαδιά, Τσιλίκα, Παπαδιαμάντη.