Σάββατο 10 Οκτωβρίου 2015

ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ (ΕΦΗΒΟΙ - 3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Κόκκινος» θρίαμβος

Ίκαροι - Πανσερραϊκός: 59-71

Ένα σπουδαίο ντέρμπι είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν οι πολυπληθείς φίλαθλοι που βρέθηκαν σήμερα στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων. Οι δύο κορυφαίες ομάδες του πρωταθλήματος αναμετρήθηκαν μεταξύ τους, με τους φιλοξενούμενους να κατακτούν πανάξια το ροζ φύλλο αγώνος.

Αναφορικά με την εικόνα του παιχνιδιού το συγκρότημα του Πασχάλη Ρούλη πραγματοποίησε «εκρηκτικό» ξεκίνημα. Οι «κόκκινοι» επέβαλαν τον ρυθμό τους στο παρκέ και προηγήθηκαν 0-12 (3:28) προκαλώντας σοκ στους αντιπάλους τους. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 9-17.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι μείωσαν προσωρινά σε 16-19, αλλά τα «λιοντάρια» απάντησαν άμεσα ξεφεύγοντας στο σκορ με 24-33 (2:50). Οι Ίκαροι ανασυντάχθηκαν πλησιάζοντας εκ νέου στο -3 (31-34, 4'').

Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με ένα απίθανο εύστοχο μακρινό τρίποντο του Μωϋσίδη που αποτέλεσε τονωτική ένεση για τον Πανσερραϊκό (31-37).

Στη τρίτη περίοδο οι «κυανοκίτρινοι» εξαπέλυσαν μεγάλη αντεπίθεση μετατρέποντας το 31-39 σε 42-39 (6:36). Μάλιστα οι Ίκαροι στο 25' απέκτησαν πλεονέκτημα 5 πόντων (46-41).

Τα «λιοντάρια» όμως επιδεικνύοντας τεράστια αγωνιστικά και ψυχικά αποθέματα «κατασπάραξαν» τους γηπεδούχους σημειώνοντας εντυπωσιακό 22-0 σερί (46-55 έληξε το τρίτο δεκάλεπτο, 46-63 ήταν το σκορ στο 32'). Λίγο αργότερα η διαφορά υπέρ του Πανσερραϊκου «σκαρφάλωσε» στο +19 (47-66, 6:34).

Η πλάστιγγα έγειρε οριστικά υπέρ των φιλοξενούμενων και το ντέρμπι «βάφτηκε κόκκινο».

Σχόλιο από SerresBasket: Θριαμβευτής ο Πανσερραϊκός. Οι αθλητές του Πασχάλη Ρούλη τα έδωσαν όλα στο παρκέ και δικαιώθηκαν στο τέλος.

M.V.P της αναμέτρησης ο Δημήτρης Ιωαννίδης που ήταν συγκλονιστικός σε άμυνα κι επίθεση.

Εξαιρετικός ο Ξακουστός που «έσβησε τα φώτα» αρκετές φορές στους αντιπάλους του, ενώ τα επιθετικά ριμπάουντ του Μητκώνη βοήθησαν αρκετά τους «κόκκινους». Η σιγουριά του Μωϋσίδη στο κατέβασμα της μπάλας είχε σαφώς θετική επίδραση στους φιλοξενούμενους.

Ο Πανσερραϊκός έπαιξε ως ΟΜΑΔΑ και αυτός ήταν ο λόγος της επιτυχίας.

Στην αντίπερα όχθη οι αθλητές των Ικάρων εμφανίσθηκαν «ψηλωμένοι» στον αγωνιστικό χώρο πληρώνοντας ακριβά την αλαζονική τους συμπεριφορά.

Οι παίκτες των «κυανοκίτρινων» έβαλαν το ΕΓΩ τους πάνω από το ΕΜΕΙΣ ακόμη και τη στιγμή που είχαν το μομέντουμ στο τρίτο δεκάλεπτο δεχόμενοι ηχηρό «χαστούκι» από τον Πανσερραϊκό.

Ο Δαλαγκόζης «κρέμασε» την ομάδα του με τα αδικαιολόγητα φάουλ που έκανε, ενώ ο Φραγκούλης κινήθηκε σε «ρηχά» νερά παρά τους 17 πόντους που πέτυχε (επιχείρησε πάμπολλα άστοχα σουτ). Ο Γρηγόρης Κάτος είχε μεταπτώσεις στην απόδοσή του, ενώ ο Βουρλίδας δεν ανταποκρίθηκε στις απαιτήσεις ενός τέτοιου παιχνιδιού.