Σάββατο 17 Οκτωβρίου 2015

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΝΔΡΩΝ - Α' ΦΑΣΗ)

Ο «μονόφθαλμος» νίκησε τον «τυφλό»

Α.Ο.Σ - Πάνθηρες Καβάλας: 44-40

Πολύ γρήγορα θα σβηστεί από τη μνήμη των φιλάθλων ο σημερινός αγώνας ανάμεσα στον Α.Ο.Σ και τους Πάνθηρες.

Αμφότερες οι ομάδες «κακοποίησαν» το άθλημα, με τους γηπεδούχους να κατακτούν στο τέλος τη νίκη-πρόκριση.

Το σκορ στα πρώτα πέντε λεπτά της αναμέτρησης ήταν 0-0. Η εναρκτήρια περίοδος έκλεισε με 10-8.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το «τριφύλλι» προηγήθηκε 19-11 (4:30), αλλά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν σημειώνοντας 11-0 σερί. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 19-22.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι αθλητές τόσο του Α.Ο.Σ, όσο και των Πανθήρων συναγωνίζονταν στα λάθη. Η περίοδος έληξε 33-30.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Χάρη Σιουσιουλούδη απέκτησε πλεονέκτημα 6 πόντων (41-35, 4:40). Οι Καβαλιώτες μείωσαν σε 41-38 (1:26). Ένα καθοριστικό δίποντο του Καρακώστα ήταν αυτό τελικά που έγειρε τη πλάστιγγα υπέρ των «πράσινων», με τους φιλοξενούμενους να μην έχουν καθαρό μυαλό στις τελευταίες κρίσιμες επιθέσεις.