Κυριακή 1 Νοεμβρίου 2015

Α2 ΕΘΝΙΚΗ (4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Κυρίαρχος...

Α.Ο.Σ - Αναγέννηση Ν. Ρυσίου: 53-38

Τη τρίτη νίκη στο πρωτάθλημα σημείωσε ο Α.Ο.Σ, ο οποίος επιβλήθηκε της Αναγέννησης Νέου Ρυσίου στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων.

Αναφορικά με την εικόνα της αναμέτρησης στο πρώτο δεκάλεπτο αμφότερες οι ομάδες ήταν άστοχες. Στα τελευταία λεπτά της εναρκτήριας περιόδου το «τριφύλλι» βελτίωσε την επίδοσή του στον επιθετικό τομέα και το δεκάλεπτο έληξε 12-8.

Στη δεύτερη περίοδο οι «πράσινες» ήταν απολαυστικές στο παρκέ. Οι αθλήτριες του Γιώργου Χίτζιου έβγαλαν περισσότερη ενέργεια στον αγωνιστικό χώρο αποκτώντας προβάδισμα 13 πόντων (24-11, 5:11). Το δεκάλεπτο έκλεισε με 27-17.

Στη τρίτη περίοδο οι Σερραίες παίζοντας μυαλωμένα αύξησαν την υπέρ τους διαφορά (36-19, 3:36). Το δεκάλεπτο τελείωσε 40-25.

Στη τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχες δεν κινδύνευσαν σε κανένα χρονικό σημείο από τις Θεσσαλονικιές (49-32, 3:40), με τον Α.Ο.Σ να κατακτά εύκολα το πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνος.

Σχόλιο από SerresBasket: Ο Α.Ο.Σ ήταν κυρίαρχος στον αγωνιστικό χώρο εξασφαλίζοντας δίκαια και άνετα τη νίκη.

Το «τριφύλλι» κατά διαστήματα έπαιξε πολύ όμορφο μπάσκετ.

Μπακιρτζίδου - Τζιαμπάζη - Χωλοπούλου Νίκη βρέθηκαν σε σπουδαία μέρα.

Διαιτητές: Λαδάς - Παπανικολάου

Δεκάλεπτα: 12-8, 27-17 (ημ.), 40-25, 53-38

Α.Ο.Σ (Χίτζιος): Μπακιρτζίδου 17, Τζιαμπάζη 14 (4), Χωλοπούλου Ν. 14 (1), Χωλοπούλου Μ. 2, Πρόικου 2, Γκλεζάκη 4, Τόγα, Μπίζα.

Αναγέννηση Ν. Ρυσίου (Κούκος): Μαραγκού 3 (1), Μούρτου 4, Νάστου 11, Βασλαματζή 8 (1), Τζίκου 7, Καζαντζή 5, Πετρίδου, Σαλαμάνη.

Α.Ο.Σ-ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Ν. ΡΥΣΙΟΥ: 53-38

ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ- ΠΥΛΑΙΑ:  71-39

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ-ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ:  74-59

ΟΛΥΜΠΙΑ ΛΑΡΙΣΑΣ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ:  62-55