Σάββατο 7 Νοεμβρίου 2015

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΑΝΔΡΕΣ - 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Άλλη κλάση ο Πανσερραϊκός - Δεν άντεξε στο τέλος ο Α.Ο.Σ - Νίκησε το Ρούπελ

Α.Ο.Σ - Τιτάνες Δράμας: 47-58

Δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας ο αγώνας που διεξήχθη στο κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας μεταξύ του Α.Ο.Σ και των Τιτάνων Δράμας. Οι δύο ομάδες θυσίασαν το θέαμα στο βωμό του αποτελέσματος, με τους φιλοξενούμενους να υποχρεώνουν σε ήττα τους «πράσινους».

Σχετικά με την εξέλιξη του σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Θόδωρου Μπέσσα αιφνιδίασε τους γηπεδούχους (0-5). Το «τριφύλλι» όμως πολύ γρήγορα μπήκε στο ρυθμό του παιχνιδιού «τρέχοντας» 8-0 σερί (8-5, 4:24). Το σύνολο του Χάρη Σιουσιουλούδη λίγο πριν το κλείσιμο της εναρκτήριας περιόδου προηγήθηκε 14-9 (1:10). Τελικά το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 14-13.

Στη δεύτερη περίοδο οι Δραμινοί ανέβασαν την απόδοσή τους κατορθώνοντας να εξασφαλίσουν πλεονέκτημα 4-5 πόντων (20-24, 23-28). Το δεκάλεπτο έληξε 25-30.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο +8 (25-33). Ο Α.Ο.Σ ανασυντάχθηκε, βελτίωσε κατά πολύ την αμυντική του λειτουργία κάνοντας την ανατροπή (34-33, 56''). Το δεκάλεπτο τελείωσε ισόπαλο 36-36.

Στη τέταρτη περίοδο οι «πράσινοι» έχασαν τη συγκέντρωσή τους στο παρκέ δίνοντας έτσι τη δυνατότητα στους αντιπάλους τους να πάρουν στα χέρια τους τα ηνία του αγώνα. Οι Τιτάνες «σκότωσαν» τους Σερραίους από τη περιφέρεια ευστοχώντας σε τρία καθοριστικά τρίποντα. Η διαφορά πήγε στους 11 πόντους (41-52, 3:00) και η πλάστιγγα έγειρε οριστικά υπέρ των «πορτοκαλί», αφού το «τριφύλλι» δεν είχε δυνάμεις για να αντιστρέψει την εις βάρος του διαμορφωθείσα κατάσταση.

Σχόλιο από SerresBasket: Οι 47 πόντοι είναι λίγοι για να σου δώσουν τη νίκη, ειδικά μάλιστα όταν ο αντίπαλος δεν είναι αμελητέα ποσότητα.

Ο Α.Ο.Σ πρέπει να αποκτήσει σταθερότητα στο παιχνίδι του και μεγαλύτερη συνοχή ως ομάδα.

M.V.P της συνάντησης ο Κολοβής από πλευράς Τιτάνων. Οι «πράσινοι» απέτυχαν να εξουδετερώσουν τον ταλαντούχο καλαθοσφαιριστή των αντιπάλων.

Ο Λαφτσής φύλαγε τα «φαρμακερά» σουτ για το τελευταίο κρίσιμο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.

Διαιτητές: Δημάδης - Νέδογλου Α.

Δεκάλεπτα: 14-13, 25-30 (ημ.), 36-36, 47-58

Α.Ο.Σ (Σιουσιουλούδης): Αναστασιάδης 2, Λαδιάς 2, Τερζής 9 (1), Κούτσας 7, Καρακώστας 7, Παπαδόπουλος 6, Εμμανουήλ 14 (1), Γιαννούλης, Στάμος, Προδρόμου, Βασιλειάδης.

Τιτάνες (Μπέσσας): Γαϊτάνης 7 (1), Κολοβής 22 (2), Λαφτσής 13 (4), Κακατσίδης 9 (2), Τοσουνίδης 5, Γουδούτσης 2, Καμμάς, Παπάς, Γιάγκου, Γρηγοριάδης, Παπαοικονόμου.

Δοξάτο Δράμας - Πανσερραϊκός: 43-77

Το Δοξάτο δεν ήταν ικανό να αντισταθεί στον Πανσερραϊκό, ο οποίος είχε εύκολο έργο στο σημερινό παιχνίδι κόντρα στους Δραμινούς σημειώνοντας την παρθενική εκτός έδρας νίκη στη διοργάνωση και δεύτερη συνολικά στο πρωτάθλημα.

Oι «κόκκινοι» με το «καλησπέρα» ξέφυγαν στο σκορ με 7-20. Το τέλος του πρώτου μέρους της αναμέτρησης βρήκε τα «λιοντάρια» να προηγούνται των Δραμινών με 17-34.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Σπύρου Ιωαννίδη ήταν «διαστημική» και η διαφορά άγγιξε τους 40 πόντους (29-66). Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν με χαρακτηριστική άνεση στο νικηφόρο αποτέλεσμα.

Διαιτητές: Μπιλμπιλής - Λάλλα

Δεκάλεπτα: 7-20, 17-34 (ημ.), 29-66, 43-77

Πανσερραϊκός (Ιωαννίδης): Ιακωβίδης 5 (1), Παπαγεωργίου 9, Καρνάβας 18, Σιδερίδης 10 (2), Ροΐδης 8 (1), Μπουτάκογλου 4, Ντίκογλου 10, Χατζηανδρέου 3 (1), Ξακουστός 10 (1), Ιωαννίδης.

Ηράκλεια - Ρούπελ Σιδηροκάστρου: 47-62

Έκανε το διπλό στην Ηράκλεια το Ρούπελ. Οι Σιδηροκαστρινοί αντιμετώπισαν αρκετά προβλήματα από τους ενθουσιώδεις γηπεδούχους στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα (23-25).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι πίεσαν τους «κόκκινους» απλοποιώντας τα πράγματα για αυτούς.
Διαιτητές: Δημάδης - Νέδογλου Ζ.

Δεκάλεπτα: 6-10, 23-25 (ημ.), 35-47, 47-62

Ηράκλεια (Βάκκας): Μέσσας 4, Κουρέας 5 (1), Καραγεωργάκης 9, Γκόλφος 9, Γκουρμέλης 7, Βάκκας 6 (1), Τσακιράκης 7, Μιντσώκης, Κυριαζής.

Ρούπελ (Γρεασίδης): Σκαλιστής 15, Ζωηρός 2, Παπαδόπουλος 2, Γιάκονιουκ 16, Παρίσης 4, Στάσας 10, Δαμιανάκος 2, Τοπολίγκας 11, Καμπέρης, Ντούντος.

* Οι πόντοι του παιχνιδιού είναι από το: sport-sidirokastro.blogspot.gr

Α.Ο.Σ - ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ: 47-58

ΔΟΞΑΤΟ ΔΡΑΜΑΣ - ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: 43-77

ΔΟΞΑ ΒΩΛΑΚΑ - ΠΑΓΓΑΙΟ: 40-79