Σάββατο 14 Νοεμβρίου 2015

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΑΝΔΡΕΣ - 3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

3/3 ο Πανσερραϊκός - Ισχυρό το «οχυρό» - «Άγγιξε» τη νίκη η Ηράκλεια

Παγγαίο - Πανσερραϊκός: 57-67

Και ξανά προς τη δόξα τραβά ο Πανσερραϊκός, ο οποίος επιβλήθηκε του Παγγαίου κάνοντας το 3/3 στο πρωτάθλημα.

Η απόδοση της ομάδας του Σπύρου Ιωαννίδη είχε διακυμάνσεις. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παρκέ αιφνιδιάζοντας τα «λιοντάρια». Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 18-10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «κόκκινοι» πίεσαν τους αντιπάλους τους κατορθώνοντας να γυρίσουν το παιχνίδι (29-31).

Στη τρίτη περίοδο το Παγγαίο προσπάθησε να δυσκολέψει τον Πανσερραϊκό επιλέγοντας άμυνα ζώνης, αλλά τα «λιοντάρια» διατηρούσαν το υπέρ τους προβάδισμα (44-50).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Σερραίοι ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων προσθέτοντας ακόμη ένα ροζ φύλλο αγώνος στη συλλογή τους.

Διαιτητές: Μπιλμπίλης - Ανεστάκης

Δεκάλεπτα: 18-10, 29-31 (ημ.), 44-50, 57-67

Ρούπελ Σιδηροκάστρου - Α.Ο.Σ: 65-55

Το «οχυρό» δεν έπεσε. Το συγκρότημα του Άρη Γρεασίδη κράτησε αλώβητη την έδρα του επικρατώντας του Α.Ο.Σ.

Στο πρώτο ημίχρονο οι «πράσινοι» ήταν ελαφρώς καλύτεροι από τους γηπεδούχους. Οι δύο ομάδες αποχώρησαν για τα αποδυτήρια με στο σκορ στο 28-30.

Στο δεύτερο μέρος του αγώνα οι Σιδηροκαστρινοί μπήκαν στη θέση του οδηγού αποκτώντας προβάδισμα 6-8 πόντων, με τους φιλοξενούμενους να είναι άστοχοι στα κρίσιμα χρονικά της αναμέτρησης γνωρίζοντας τρίτη σερί ήττα στη διοργάνωση.

Διαιτητές: Τσακιρίδης - Πελτέκη

Δεκάλεπτα: 9-10, 28-30 (ημ.), 48-42, 65-55

Ρούπελ (Γρεασίδης): Στάσας 24 (3), Τοπολίγκας 15, Σκαλιστής 9, Ζωηρός 3 (1), Παπαδόπουλος 2, Γρεασίδης 5, Βεντούζης 7 (1), Ντούντος 1, Γιάκονιουκ, Δαμιανάκος.

Α.Ο.Σ (Σιουσιουλούδης): Εμμανουήλ 15, Γιαννούλης 13, Τερζής 9, Κούτσας 5, Αναστασιάδης 2, Καρακώστας 3, Παπαδόπουλος 3, Βασιλειάδης 3 (1), Προδρόμου, Λαδιάς, Στάμος, Τεπεκιτζής.

* Οι πόντοι του αγώνα είναι από το: sport-sidirokastro.blogspot.gr

Μακεδόνες Κρηνίδων - Ηράκλεια: 49-45

Αξιοπρεπέσταση εμφάνιση πραγματοποίησε η Ηράκλεια κόντρα στις Κρηνίδες. Οι πιτσιρικάδες του Νίκου Βάκα δεν φοβήθηκαν τους γηπεδούχους φτάνοντας πολύ κοντά στη νίκη. Η απειρία στο τέλος στοίχισε στην Ηράκλεια, με τον προπονητή των «κόκκινων» να μένει ευχαριστημένος από την προσπάθεια των παικτών του στο σημερινό παιχνίδι.

Διαιτητές: Σωτηρίου - Σαρογλου

Δεκάλεπτα: 7-12, 22-19 (ημ.), 39-37, 49-45